ING: w tym roku PKB wzrośnie o ponad 4 proc., w 2023 prawdopodobnie ok. 1,5 proc.

  • PAP
opublikowano: 31-08-2022, 12:46
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W 2022 r. PKB wzrośnie o ponad 4 proc., w 2023 prawdopodobnie ok. 1,5 proc. - szacuje ING Bank Śląski w komentarzu do środowych danych GUS. ING wskazuje, że wysoka inflacja utrzyma się także w 2023, podkopując siłę nabywczą gospodarstw domowych.

Jak podał w środę we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny, PKB w II kw. 2022 r. wzrósł o 5,5 proc. rdr.

Według analityków ING Bank Śląski, pomimo słabszego od naszych oczekiwań wzrostu PKB w drugim kw. br. (liczyliśmy nawet na 6,5 proc. rdr) oraz wyraźnego pogorszenia perspektyw na II połowy br., całoroczny wzrost gospodarczy będzie wciąż wysoki z uwagi na wysoką aktywność na początku roku.

Jednocześnie w drugie połowie roku, szok inflacyjny i mniejsze zapasy oszczędności będą coraz wyraźniej ciążyć na wynikach konsumpcji. "Spodziewamy się, że wysoka inflacja może przynieść kontynuację destrukcji popytu, zwłaszcza w kontekście wysokiej niepewności co do wysokości zimowych rachunków za ogrzewanie oraz kosztów energii elektrycznej w 2023.

"Nadal oczekujemy wzrostu PKB o ponad 4 proc. w 2022, natomiast coraz większe chmury zbierają się nad 2023, kiedy wzrost gospodarczy będzie prawdopodobnie zbliżony do 1,5 proc." - podali

Jak wskazali, pogłębiający się kryzys energetyczny jest poważnym wyzwaniem dla europejskiego i polskiego przemysłu. W przypadku znaczących niedoborów gazu należy się liczyć z ograniczeniami w jego dostawach dla firm. Ponadto wysokie ceny nośników energii podkopują opłacalność produkcji w niektórych branżach, czego dobitnym przykładem były ostatnie decyzje o wstrzymaniu produkcji przez wytwórców nawozów.

Według ING, wysoka inflacja utrzyma się także w 2023, podkopując siłę nabywczą gospodarstw domowych. Dalszy wzrost inflacji w sierpniu i utrzymujące się ryzyka inflacyjne powodują, że RPP nie zdecyduje się w najbliższym czasie na zapowiedź zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych.

Analitycy banku spodziewają się, że w przyszłym tygodniu Rada podniesie stopę referencyjną o 25pb do 6,75 proc. "Uporczywość inflacji może spowodować, że nie będzie przestrzeni do obniżek stóp procentowych w 2023" - ocenili.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane