Inkaso to tani sposób rozliczeń

Maciej Bednarek
26-01-2004, 00:00

Inkaso dokumentowe zabezpiecza prawidłowy przebieg transakcji handlowej.

Inkaso dokumentowe i finansowe to warunkowe formy regulacji płatności, stosowane przede wszystkim w obrocie zagranicznym. Polegają na dostarczeniu importerowi (płatnikowi), za pośrednictwem banków, dokumentów handlowych lub finansowych reprezentujących wysłany towar, w zamian za dokonanie przez niego płatności w sposób sprecyzowany w instrukcji inkasa.

Jak to działa

Kontrahenci muszą najpierw umówić się, że sposobem rozliczenia będzie inkaso. Eksporter wysyła towar, jednocześnie zlecając swojemu bankowi przeprowadzenie inkasa — dostarcza dokumenty handlowe świadczące o wysyłce towaru (faktury, dokumenty transportowe, polisy ubezpieczeniowe, świadectwa pochodzenia). Przedmiotem inkasa mogą być również dokumenty finansowe — weksle własne i trasowane, które mogą towarzyszyć dokumentom handlowym.

Podawca inkasa dołącza instrukcję inkasową, która określa adresata dokumentów (importera), bank pośredniczący oraz zasady wydania dokumentów. Instytucja finansowa reprezentująca płatnika awizuje swojemu klientowi wpływ inkasa. Przed podjęciem decyzji o zapłacie może on zapoznać się z treścią dokumentów.

Wydanie dokumentów następuje w momencie zapłaty przez importera kwoty inkasa (inkaso płatne na żądanie), wystawienia weksla własnego lub akceptu weksla trasowanego (inkaso akceptacyjne). Inkaso, którego przedmiotem są weksle, określa się jako finansowe.

Następnym krokiem jest przekazanie przez bank pośredniczący zainkasowanej kwoty instytucji reprezentującej eksportera, a ta z kolei zasila rachunek swojego klienta.

Za co się płaci

Inkaso nie zabezpiecza w pełni transakcji handlowej jak np. akredytywa dokumentowa, ale jest to znacznie tańsza forma rozliczenia. Eksporter ma pewność, że dokumenty dające prawo do dysponowania towarem nie wejdą w posiadanie kontrahenta zanim nie wypełni on warunków inkasa. Jeżeli przedmiotem inkasa był weksel, eksporter może go zdyskontować. Importer natomiast — w przypadku inkasa akceptacyjnego — może odroczyć termin płatności za towar, czyli skorzystać z kredytu kupieckiego.

Banki pobierają od kontrahentów prowizje m.in. za wysłanie dokumentów do inkasa, wydanie dokumentów za zapłatę lub akcept weksla, a także opłaty administracyjne, telekomunikacyjne i kurierskie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Bednarek

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Inkaso to tani sposób rozliczeń