Inkubator szuka odkrywczych firm

Katarzyna Latek
opublikowano: 30-11-2009, 00:00

Internet Investment

Internet Investment

Fund będzie miał

dla nowatorskich firm

nawet 100 mln zł. Weźmie

je pod skrzydła na kilka lat.

Krakowski Internet Investment Fund (IIF), który inwestował m.in. w Inteligo, poszuka kolejnych ciekawych przedsięwzięć. Właśnie uruchamia kolejny fundusz. Będzie miał na inwestycje nawet 100 mln zł.

— Chcemy współpracować z Krajowym Funduszem Kapitałowym (KFK). Oczywiście, jeszcze nie wiemy, czy wygramy konkurs, ale jesteśmy dobrej myśli. Jeżeli nie, uruchomimy go z kapitałów własnych — mówi Rafał Styczeń, prezes IIF.

Fundusz będzie zainteresowany projektami na dość wczesnym etapie rozwoju, a także start-upami. Inwestycje z KFK mają górny pułap 1,5 mln EUR, taka też będzie granica wielkości inwestycji z IIF. Zgłosić może się każdy.

— Nie każemy wypełniać specjalnych formularzy. Właściciele firm muszą po prostu przekonać nas do projektu — mówi Rafał Styczeń.

IIF działa jak typowy fundusz venture capital — jego horyzont inwestycyjny to 5-7 lat. Kupuje udziały w spółkach, a potem współfinansuje ich rozwój. Ostatnio kilka firm z portfela IIF dostało też pieniądze z funduszy unijnych. To najciekawsze obecnie projekty funduszu — meble.pl, wroom i Peryskop.

— Meble.pl to projekt, z którego jesteśmy szczególnie dumni. Dopiero rok temu zainwestowaliśmy w niewielką spółkę z Rzeszowa, która dziś jest już rentowna i szybko się rozwija — mówi Rafał Styczeń.

Meble.pl powstały jako portal informacyjny branży meblarskiej, następnie jako pasaż handlowy, a później same uruchomiły sprzedaż.

— Obroty mebli.pl wynoszą obecnie około 2 mln zł miesięcznie. Zysk w tym roku powinien sięgnąć 1 mln zł. Mocno ich wspieramy, wkrótce zadebiutują na giełdzie — zapowiada prezes IFF.

Dotację dostała też ostatnio wyszukiwarka wroom, skierowana do branży motoryzacyjnej. Serwis szybko osiągnął skalę miliona użytkowników miesięcznie. Kolejny serwis to Peryskop. pl, który zbiera opinie o produktach AGD i RTV. Zainteresowanie tą usługą jest tak duże, że spółka myśli o wejściu w kolejne branże (m. in. turystyczną i finansową).

IIF od kilku lat zaangażowany jest też w rozwój tzw. technologii rekomendacji. W grupie zajmuje się tym Personal TV, która w piątek poinformowała właśnie o przejęciu Wind Mobile. Ta specjalizuje się w usługach dodanych dla telefonii komórkowej (jej współwłaścicielem jest fundusz Intel Capital).

— Wind Mobile to jedyna spółka, z której rozwiązań korzystają wszyscy najwięksi operatorzy komórkowi w Polsce — mówi Rafał Styczeń.

IIF w zeszłym roku myślał o giełdzie, ale zrezygnował z tych planów. I nieprędko do nich wróci.

— Pieniądze z giełdy chcieliśmy wykorzystać właśnie na te inwestycje, które przeprowadziliśmy. Poradziliśmy sobie inaczej, z sukcesem wychodząc z projektów nieruchomościowych — wyjaśnia prezes.

Katarzyna Latek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu