Innowacja w usługach firm budowlanych

Materiał przygotowany przez Palisander
opublikowano: 27-02-2017, 22:00

Zdobycie pozycji na rynku i jej utrzymanie wymaga dzisiaj od producentów i przedsiębiorców swoistej ekwilibrystyki oraz gotowości i umiejętności dokonywania zmian, ewolucji, a często też rewolucji

Szczególnie widać to w branży budowlanej, gdzie z uwagi na ogromną konkurencyjność rynku pozyskanie zlecenia jest nierzadko bardzo trudne, a zrealizowanie go z pozytywnym wynikiem finansowym wymaga niejednokrotnie ogromnej kreatywności, siły przekonywania i na dodatek łutu szczęścia. Szukanie i stosowanie innowacyjnych rozwiązań to nie tylko szansa, lecz warunek zdobycia i utrzymania klienta. A ten jest dzisiaj świadomy, oczekuje produktu najwyższej jakości i za dobrą cenę. Dlatego producenci i sprzedawcy prześcigają się w oferowaniu towarów coraz nowocześniejszych, lżejszych, mocniejszych, kompaktowych czy bardziej eko — cechy można by mnożyć w nieskończoność. Drogie i niedostępne do niedawna materiały i technologie stają się powoli produktami masowymi. Dziś już nie zaskakują i nie budzą wielkiego zdziwienia obiekty energooszczędne, pasywne, inteligentne czy ekologiczne (BREEAM, LEED). Chcąc wybić się ponad przeciętność, trzeba wciąż szukać i wprowadzać nowości.

Instrumenty firmy Palisander

Jeszcze trudniej mają firmy budowlane wykonawcze. Część procesów budowlanych z pewnością da się przyspieszyć dzięki zastosowaniu nowoczesnych maszyn i urządzeń. Eksperymentuje się z tańszymi i szybszymi technologiami, np. prefabrykacją niektórych elementów konstrukcji. Bardzo duża konkurencja w branży, problemy ze znalezieniem i zatrzymaniem stałej dobrej kadry technicznej, a do tego coraz niższe marże powodują jednak, że przedsiębiorcy coraz częściej szukają oszczędności w organizacji pracy, cedując wiele zadań na podwykonawców i dostawców. I tu obserwujemy pewne pozytywne zjawisko, dające bardzo dobre efekty: firmy podwykonawcze i dostawcy, którym zależy na dobrej pozycji na rynku, podnoszą standardy ofert i próbują poszerzać zakres prac i usług. W czasach, gdy poziom jakościowy i technologiczny produktów dostępnych na rynku jest bardzo podobny, jednym ze sposobów na uzyskanie przewagi konkurencyjnej i zachęcenie klienta jest właśnie wysoki standard usług. Tymczasem z obserwacji rynku wynika, że jest to dziedzina wciąż zaniedbana. A wysoka jakość usługi w połączeniu z jej ustawicznym rozszerzaniem coraz częściej ma dla klienta większe znaczenie niż sam produkt. Znany i ceniony w branży dostawca systemów szalunkowych Palisander idealnie wpisuje się w ten nowy model, a w zasadzie jest jego prekursorem wśród firm o podobnym profilu. Od początku model pracy tej firmy opiera się na „personalizacji” zasad współpracy z klientem. Najważniejsza jest dla niej konfiguracja współpracy gwarantująca klientowi bezpieczeństwo finansowe.

Palisander jest przykładem zastosowania nowatorskich rozwiązań podnoszących jakość usług. Jako pierwszy i dotychczas jedyny na rynku dostawców szalunków wprowadził autorski system Zarządzania Jakością Najmu Szalunków — QLOS (gdzie Q to najwyższa Jakość Logistyki, Obsługi, Szalunków). Priorytetem firmy jest zachowanie najwyższej jakości produktu i usług w najważniejszych dziedzinach: logistyce, obsłudze i szalunkach. Doradztwo techniczne na budowach to jeden z filarów systemu QLOS. Palisander jako jedyny w branży oddzielił zadania techniczne, które powierza doświadczonym inżynierom budownictwa, od zadań handlowych. Doradcy techniczni firmy Palisander to inżynierowie budownictwa z uprawnieniami budowlanymi. Przekłada się to na jakość serwisu, ponieważ pozwala inżynierom, będącym regularnie na swoich budowach, skupić się wyłącznie na sprawach merytorycznych (inżynieryjnych) współpracy. Monitoring Kosztów Budowy, oferowany przez Palisander, jest pierwszym tego typu instrumentem na rynku. Dając klientowi możliwość bieżącej kontroli i sterowania liczbą wynajmowanych elementów szalunkowych i systemów BHP, pozwala na bieżąco ocenić sytuację na budowie w tym zakresie. Usługa Monitoringu Kosztów Budowy znacznie różni się od rozwiązań konkurencyjnych. Zamiast tworzonych automatycznie z systemu tabel i raportów klient otrzymuje indywidualną i pełną analizę sytuacji na budowie, przygotowaną przez przypisanego do inwestycji opiekuna technicznego Palisander.

O finansowe bezpieczeństwo budżetu budowy i zmniejszenie ryzyka powstania nieoczekiwanych kosztów „dba” PalisanderPlus — inna usługa oferowana przez Palisander. Dzięki niej pełne koszty najmu szalunków są znane już na etapie planowania najmu i mogą być wpisane w budżet budowy jako element niepodlegający ryzyku zmiany. Dodatkowym narzędziem pomagającym kontrolować koszty najmu jest Platforma Obsługi Internetowej iPalisander. Upoważnieni pracownicy klienta za jej pośrednictwem mają podgląd pełnej dokumentacji budowy — mogą przeanalizować koszty najmu, wystawione faktury, sprawdzić liczbę elementów na budowie itp.

Nić porozumienia

Oprócz innowacyjnych usług Palisander oferuje także własne nowatorskie rozwiązania produktowe i techniczne, wykonane z wykorzystaniem myśli technicznej i pracy technologów i konstruktorów firmy. Jak jednak mówi prezes zarządu spółki Palisander Sławomir J. Żubrycki: „Często ważniejsze niż oferta są relacje międzyludzkie, ta nić porozumienia i emocje łączące obie strony: usługodawcę i usługobiorcę. Staramy się traktować klienta tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani”. Można więc śmiało zaryzykować twierdzenie, że w podnoszeniu konkurencyjności firm budowlanych możliwości są w zasadzie nieograniczone. Dzięki takiemu podejściu do klienta polskie firmy — jak Palisander — są w stanie skutecznie walczyć z konkurencją o globalnym zasięgu i ogromnym zapleczu kapitałowym.

Autostrada A1

Astoria, Warszawa

Elektrownia Kozienice

Karolkowa Business Park, Warszawa

Fabryka Mlekovity, Wysokie Mazowieckie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał przygotowany przez Palisander

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu