Innowacje pchają do przodu

  • Materiał partnera
opublikowano: 27-12-2018, 22:00
aktualizacja: 30-12-2018, 22:00

Gala wieńcząca tegoroczny finał konkursu EY Przedsiębiorca Roku w Polsce odbyła się 22 listopada 2018 r. na warszawskim Służewcu, gromadząc wielu przedstawicieli biznesu, nauki i administracji. Statuetkę Przedsiębiorcy Roku zdobył Filip Granek, prezes spółki XTPL, specjalizującej się w nanodruku.

Międzynarodowy konkurs EY Przedsiębiorca Roku, prowadzony w 60 krajach, po raz pierwszy odbył się w 1986 r. W Polsce natomiast jego pierwsza edycja miała miejsce w 2003 r. Tegoroczni finaliści konkursu EY, czyli 14 przedsiębiorców reprezentujących 11 firm z różnych branż, są ambitni, myślą w skali globalnej i stawiają na innowacje technologiczne w rozwijaniu swoich firm. Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, wręczyła Filipowi Grankowi laur Przedsiębiorcy Roku. Prezes XTPL, firmy specjalizującej się w nanodruku ultracienkich linii przewodzących, zwyciężył również w kategorii Nowy Biznes, jednej z trzech w konkursie.

Fotografana zakończenie gali, a na niej wszyscy tegoroczni fnaliści,przedstawiciele jury, partnerzy konkursu, a także organizatorzy.
Wyświetl galerię [1/10]

Zdjęcie pamiątkowe.

Fotografana zakończenie gali, a na niej wszyscy tegoroczni fnaliści,przedstawiciele jury, partnerzy konkursu, a także organizatorzy.

— Dziś innowacje nie mają granic ani terytorialnych, ani nawet finansowych. Zatem w Polsce, we Wrocławiu, gdzie mamy główną siedzibę, można rozwijać globalny biznes, stworzyć produkt, usługę, która będzie miała realny wpływ na cały świat. XTPL zamierza być taką właśnie globalną firmą — zapowiedział Filip Granek, który w czerwcu 2019 r. będzie w Monte Carlo reprezentował polski biznes w światowym finale EY World Entrepreneur Of The Year. Na międzynarodową skalę można się dziś rozwijać nie tylko w branżach technologicznych, co świetnie pokazuje przykład firmy Amplus, dystrybutora żywności obecnego na wielu rynkach nie tylko Europy. Bartłomiej Skrzydlewski, prezes firmy, zdobył statuetkę w kategorii Produkcja i Usługi. Główna nagroda w kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność trafiła natomiast do rąk Krzysztofa Kostowskiego, twórcy spółki Play- Way, producenta niszowych gier komputerowych. W ramach tej spółki niezależne projekty rozwija około 50 zespołów deweloperskich.

— PlayWay ma szansę stać się największym na świecie podmiotem działającym w takim modelu biznesowym, jeśli już nim nie jest — mówił Krzysztof Kostowski.

Podczas gali przyznano także nagrody specjalne. Otrzymali je: Edward Bajko ze Spółdzielczej Mleczarni Spomlek, Jarosław Królewski z Synerise i Adam Mokrysz z Grupy Mokate. Każda z tych firm prężnie działa ponad granicami państw. Dla przykładu SM Spomlek prawie 25 proc. swoich produktów sprzedaje na rynkach zagranicznych. Z kolei Mokate, obecna już w 70 krajach, znajduje za granicą nabywców już połowy swojej oferty.

— Rozwijałem firmę jako kolejne pokolenie rodziny. Mokate, działająca w regionie, przeistoczyła się w spółkę międzynarodową. Dziś obserwujemy sukcesywny wzrost sprzedaży naszych produktów na rynkach pozaeuropejskich. Cieszę się, że mogłem rozbudowywać to przedsiębiorstwo ze wspaniałymi ludźmi, mając przy tym najlepszy wzorzec we własnym domu — czyli rodziców, który tworzyli i rozwijali Mokate w kraju i całym regionie — powiedział Adam Mokrysz.

W erze Przemysłu 4.0 w globalny wymiar z powodzeniem wnikają nawet bardzo młode podmioty. Jarosław Królewski, założyciel i szef Synerise, firmy wyspecjalizowanej w dziedzinie sztucznej inteligencji i big data, zwraca uwagę, że choć spółka powstała zaledwie pięć lat temu, dziś siada do rozmów z największymi korporacjami świata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu