Czytasz dzięki

Innowacje pomogą nam wytrwać

  • Materiał partnera
opublikowano: 27-08-2020, 15:18

Fundacja World Business Bridge konsekwentnie kontynuuje cykl spotkań z menedżerami z różnych branż, by przedyskutować zmiany, jakie przyniosła pandemia.

O sposobach postrzegania innowacji…

Wyświetl galerię [1/2]

W debacie poświęconej innowacjom udział wzięli: Juliusz Brzostek, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa NASK, Ewa Małyszko, prezes zarządu PFR TFI, Stefan Karmaza, prezes zarządu VECTIO, Tomasz Sanpruch, prezes Fundacji World Business Bridge. fot. Fundacja WBB

Czy pandemia spowodowała nową „rewolucję przemysłową” ? Na to pytanie odpowiedziała Ewa Małyszko, prezes zarządu PFR TFI.

- Konsekwencją pandemii Covid-19  będzie nie tyle rewolucja, co raczej przyspieszona ewolucja. Zapewne pojawią się jakieś przełomowe innowacje, ale przede wszystkim zdynamizuje ona rozwój wielu już istniejących rozwiązań i technologii. Głównie cyfrowych, bo ten trend zdecydowanie przyspieszył wraz z początkiem epidemii – mówiła.

- Doświadczenia kwarantanny, izolacji i ograniczeń w przemieszczaniu, zaowocują w wielu branżach upowszechnieniem modeli minimalizujących, ze względów bezpieczeństwa, bezpośrednie kontakty międzyludzkie: sprzedawcy z klientem, pracodawcy z podwładnym, wykładowcy ze studentem, a nawet lekarza z pacjentem. Rozwinie się jeszcze bardziej sektor e-commerce oraz rozwiązania oparte o nowoczesne technologie umożliwiające pracę zdalną, tworzące wrażenie bardziej realnej bliskości i współuczestnictwa. Spodziewam się, że postęp nastąpi w dziedzinie telemedycyny i sztucznej inteligencji. Mam na myśli rozwiązania ułatwiające konsultacje ze specjalistą, zabiegi medyczne czy też monitorujące w warunkach domowych pracę konkretnych organów. Nie można wykluczyć sytuacji, gdy trwające na całym świecie prace nad wykrywaniem i zwalczaniem Covid-19 zaowocują nowymi odkryciami, które pozwolą na leczenie innych groźnych chorób – kontynuowała Ewa Małyszko.

W debacie „Dokąd zmierzają innowacje i jak na zmiany w ich postrzeganiu wpłynęła pandemia” oprócz prezes Ewy Małyszko, wzięli także udział Juliusz Brzostek, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa NASK oraz Stefan Karmaza, prezes zarządu VECTIO, który opowiedział jak postrzegane są obecnie innowacje.

- Innowacja to stworzenie nowego produkty, zastosowanie nowej technologii czy stworzenie nowego rynku zbytu. Patrząc z perspektywy rynku IT – nowe technologie były już dostępne. Porównując je do sportowego auta, firmy IT korzystały w pełni z jego możliwości. W wyniku pandemii, inne branże również zapragnęły mieć takie sportowe auto. A więc stworzył się nowy rynek. W wyniku korzystania z nowej technologii, czyli wspomnianego wcześniej sportowego auta, poszczególne branże zaczęły działać szybciej i sprawniej. Mówimy zarówno o standardowych usługach jak spotkania on-line, wprowadzeniu elektronicznego  system obiegu dokumentów, poprzez IoT (Internet of Things), czyli aktywne pobieranie danych i sterowanie urządzeniami na odległość, kończąc na implementacji Artificial Intelligence, czyli stosowaniu Machine Learning, które pozwalają na szacowanie ryzyka związanego z danym klientem, wykrywanie zagrożeń, potencjalnych awarii. Aktualnie mamy do czynienia z bardzo mocnym impulsem innowacyjności, a czy to będzie skutkowało kolejną rewolucją przemysłową – tylko czas pokaże – mówił Stefan Kramza.

…i o rynku pracy

W drugiej dyskusji pt. „Pracodawca, pracownik, pandemia – czego się nauczyliśmy i co zmieni się  w funkcjonowaniu firm uczestniczyli: Maja Chabińska-Rossakowska, dyrektor HR ING Banku Śląskiego, Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz dr Anna Stasiak-Apelska, radca prawny z Kancelarii Cioch & Partnerzy, która zwróciła uwagę, że skutki lockdownu dotknęły wszystkich, niezależnie od wykonywanego zawodu i miejsca, w którym wykonujemy pracę, gdyż łańcuchy dostaw zostały skutecznie przerwane.

- Przestawiliśmy się, a niektórzy zmuszeni byli nauczyć się pracy zdalnej. Wiele spraw możemy załatwić on-line. Jednak niektórych czynności nie uda się załatwić przez telefon. Sytuacja na rynku pracy również się zmieniła i nadal zmienia. Uważam, iż bardzo istotne będą teraz tzw. miękkie umiejętności oraz wszelkie zdolności informatyczne. Przesył danych i wydolność serwerów to coś, na co w obecnej pandemicznej sytuacji zwracamy jeszcze większą uwagę. Rynek e-commerce rozwijać się będzie jeszcze szybciej - i tu również pojawia się wyzwanie dla usług IT, gdyż należy zadbać o ciągłość połączeń, bezpieczeństwo danych w chmurze, zabezpieczyć firmę przed ew. atakami hakerów, ale to także wyzwanie dla prawników, ponieważ poza wirtualnym bezpieczeństwem w sieci, ważne jest to prawne - mówiła dr Anna Stasiak-Apelska.

 Poza tym ostrzegała, że zmieniają się także modele biznesowe w firmach.

- Mimo początkowego entuzjazmu dot. pracy zdalnej coraz częściej porusza się temat kondycji psycho-fizyczno-emocjonalnej pracowników i ich stałe bycie „w gotowości”. Brak kontaktu z innymi pracownikami nie zawsze dobrze wpływa na ich efektywność - mówiła Anna Stasiak-Apelska.

A na pytanie czy wróci rynek pracodawcy, odpowiedziała, że głosy o stopniowym powrocie do tzw. rynku pracodawcy pojawiały się jeszcze przed pandemią ze względu na przyspieszające procesy robotyzacji i automatyzacji. W ten sposób zastępowano najprostsze prace. Na rynku pracy wiele zależy też od ogólnej sytuacji gospodarczej, oraz od tego, czy nastąpi otwarcie granic i powrót do swobodnego przemieszczania się pracowników z zagranicy? 

- Pamiętajmy, iż przed każdym pracodawcą stoi duże wyzwanie. Niezależnie od branży i profilu prowadzonej działalności podstawowym obowiązkiem pracodawcy, zgodnie z przepisami kodeksu pracy,  jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy wykorzystaniu osiągnięć nauki i technik. W tej chwili reżimy sanitarne ustalane są na bieżąco i tak też - na bieżąco - należy na nie reagować.

Debaty, które odbyły się w bibliotece Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, a także osobne wypowiedzi uczestników zwracających uwagę na najważniejsze obecnie problemy rynku dostępne są na stronach: 
https://www.capital24tv.pl/wideo/gospodarka/dokad_zmierzaja_innowacje 
https://www.capital24tv.pl/wideo/zarzadzanie/chcemy_powrotu_do_biur
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane