Innowacje przyśpieszą rozwój branży

Materiał partnera PGNiG
opublikowano: 30-01-2018, 14:22
aktualizacja: 30-01-2018, 14:27

Dwie rundy akceleracyjne w ramach ScaleUp zaowocowały nawiązaniem współpracy z sześcioma młodymi firmami. Wszystkie projekty są na etapie pilotażowego wdrożenia.

Grupa Kapitałowa PGNiG otworzyła się na współpracę ze start-upami. Dokonaliśmy zmian strukturalnych, które zwiększyły naszą skuteczność w pozyskiwaniu i wdrażaniu innowacji. Stworzyliśmy inkubator start-upowy InnVento i wzięliśmy udział w Programie Akceleracji MITEF Poland w ramach ScaleUp.

Wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. rozwoju
Zobacz więcej

Łukasz Kroplewski

Wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. rozwoju

To był strzał w dziesiątkę. Dzisiaj InnVento jest już centrum start-upowym, w którym testujemy innowacyjne rozwiązania, gdzie na co dzień funkcjonują start-upy, odbywają się szkolenia i warsztaty. Zaś udział w programie MITEF pomógł nam rozwinąć się i w następnej edycji liczymy na rewolucyjne pomysły dla ścieżki Energia, której patronujemy.

Massachusetts Institute of Technology jest dziś jednym z liderów innowacji, pozyskiwania start-upów oraz ich akceleracji. To zdecydowało o nawiązaniu przez nas ścisłej współpracy z programem opartym na metodologii akceleracji tej uczelni. Do MITEF Poland przekonała nas ich otwartość na innowacyjność oraz zaangażowanie we wspólne projekty.

Rozpoczęliśmy współpracę ze start-upami, które zaoferowały nam innowacyjne pomysły. Jeden z nich pozwala na zmniejszenie kosztów wydobycia węglowodorów poprzez oszczędność wody. Inny wykorzystuje algorytmy do analizy big data w celu przewidywania usterek w sieci dystrybucyjnej. Jest też projekt pozwalający klientom na bieżące monitorowanie zużycia energii. Dla nas to możliwość lepszego dopasowania się do ich potrzeb, ale też możliwość odejścia od tradycyjnego modelu, czyli prognozy zużycia i faktury. W kolejnej rundzie akceleracyjnej zainteresowały nas m.in. wykorzystanie dronów do wykrywania anomalii gazu oraz aplikacja mobilna do śledzenia czasu i zarządzania programem pracy, wykorzystywanego do identyfikacji sprzętu i urządzeń terenowych. Co najważniejsze, współpraca ze start-upami jest mocno zaawansowana, bo wszystkie z wymienionych projektów są na etapie pilotażu w spółkach z Grupy PGNiG.

Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni otwartością start-upów na współpracę z nami, ich chęcią uczenia się, uważnego słuchania i dostosowywania innowacyjnych rozwiązań do naszych potrzeb, co przekłada się na atrakcyjność biznesową wypracowanych wspólnie rozwiązań. Dla obu stron to sytuacja „win-win”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera PGNiG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu