Innowacyjna stal dla przemysłu motoryzacyjnego

Adrian Morel
opublikowano: 28-06-2018, 22:00

Nowatorska technologia produkcji stali stopowych od ArcelorMittal Warszawa, kierowana dla przemysłu motoryzacyjnego, gwarantuje uzyskanie powtarzalnej, bardzo wysokiej czystości metalurgicznej stali.

Jedna z najnowocześniejszych hut stali w Europie, produkująca wyroby dla przemysłu motoryzacyjnego, maszynowego, łożyskowego, w przeróbce plastycznej oraz do budownictwa, po raz kolejny wychodzi naprzeciw ciągle rosnącym wymaganiom rynku motoryzacyjnego. Najnowszy projekt badawczo-rozwojowy, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, skupia się na opracowaniu i wdrożeniu nowatorskich technologii produkcji stali superczystych dla przemysłu motoryzacyjnego. Głównym założeniem opracowywanego działania jest możliwość uzyskania wyższej czystości metalurgicznej stali jakościowych, w porównaniu z uzyskiwaną metodami standardowymi.

PODWÓJNA KORZYŚĆ: Optymalizacja produkcji stali superczystych, oprócz poprawy jakości produktu, zwiększy wydajność linii technologicznych.
Zobacz więcej

PODWÓJNA KORZYŚĆ: Optymalizacja produkcji stali superczystych, oprócz poprawy jakości produktu, zwiększy wydajność linii technologicznych. Fot. ARC

Lżejsza i mocniejsza stal

— Jednym z etapów projektu jest zbadanie wpływu różnych mediów chłodzących na własności stali. Jest to związane ze zwiększeniem wydajności urządzenia do ulepszania cieplnego, ale również ze zbadaniem możliwości obniżenia stopowościstali, przy jednoczesnym uzyskaniu takich samych własności wytrzymałościowych — mówi Artur Dobosz, dyrektor działu jakości i technologii w ArcelorMittal Warszawa.

Wdrażana technologia wpisuje się w trend w motoryzacji polegający na poszukiwaniu alternatywnych materiałów, które stwarzają możliwość zmniejszenia masy samochodów. Główne dziedziny prac badawczo-rozwojowych dla projektu opierają się na identyfikacji poziomu metalurgicznej czystości i rodzaju wtrąceń niemetalicznych stali jakościowych oraz zaplanowaniu prób z wykorzystaniem różnych materiałów, używanych w trakcie obróbki pozapiecowej płynnej stali. Celem jest zweryfikowanie ich wpływu na czystość metalurgiczną stali. Dodatkowo wyznaczany jest model formowania i wypływania wtrąceń niemetalicznych oraz opracowanie szczegółów technologicznych przy obróbce pozapiecowej stali jakościowych w celu uzyskania powtarzalnych wyników czystości metalurgicznej. Trzecim z segmentów jest wyznaczenie diagramów CCT, doboru składu chemicznego oraz znalezienie optymalnego ośrodka chłodzącego w celu uzyskania optymalnych własności mechanicznych przy zwiększeniu wydajności agregatu do ulepszania cieplnego.

Projekt dotyczący opracowania i wdrożenia nowatorskiej technologii produkcji stali superczystych został podzielony na dwa etapy. W pierwszym z nich zweryfikowany został stan obecny. Dodatkowo warszawska huta skupiła się na opracowaniu założeń technologii, która pozwoli uzyskiwać bardzo duże czystości metalurgiczne stali, bazując na dotychczasowych doświadczeniach. Jednocześnie wprowadzone zostały dodatkowe elementy, które ułatwiły uzyskanie powtarzalnie założonych celów. W pierwszych miesiącach prac badawczych specjaliści weryfikowali stan obecny, bez zmian w technologii. W drugim etapie, który się właśnie zaczyna, ArcelorMittal Warszawa zacznie weryfikować założenia na próbach przemysłowych. Omawiana technologia ma zagwarantować powtarzalność oraz zminimalizować błędy ludzkie w trakcie procesu. Jeśli założenia się sprawdzą, warszawska huta uzyska gwarancję spełnienia najostrzejszych wymagań klientów.

— W kolejnym kroku wprowadzaliśmy modyfikacje, stosując m.in. różne czasy trwania poszczególnych etapów. Próbowaliśmy także różnych materiałów, które mogłyby nam w tym pomóc. Przede wszystkim chodzi o modyfikację żużla rafinującego, który jest w tym przypadku kluczem. Jeżeli chodzi o aspekt medium chłodzącego, to w głównej mierze skupiliśmy się na laboratoryjnymporównaniu parametrów różnych materiałów i ich wpływie na przebieg procesu hartowania stali — tłumaczy Artur Dobosz.

Po zakończeniu wszelkich prac zostanie uruchomiona produkcja stali superczystych, które przeznaczone głównie dla przemysłu motoryzacyjnego, będą oferowane z bardzo dobrymi wskaźnikami czystości metalurgicznej, a więc spełnią rosnące wymagania rynku i staną się konkurencyjne w skali krajowej i europejskiej.

Większa wydajność

Optymalizacja procesu ulepszania cieplnego dodatkowo poprawi wydajność linii oraz zoptymalizuje proces pod kątem łatwiejszego i stabilniejszego uzyskiwania wymaganych własności mechanicznych dla stali jakościowych w stanie ulepszonym cieplnie.

— Do realizacji zadania wybraliśmy Akademię Górniczo- -Hutniczą w Krakowie, jako jednostkę mającą bardzo duże doświadczenie w hutnictwie oraz posiadającą wykwalifikowaną kadrę, a także laboratoria na najwyższym poziomie — mówi Artur Dobosz.

Warszawska huta planuje zakup specjalistycznego urządzenia do badań immersyjnych, które w bardzo dokładny sposób zweryfikuje działania badając z dużą częstotliwością jakość wewnętrzną stali. Jedna z najnowocześniejszych hut stali w Europie wytwarza swoje wyroby dla przemysłu motoryzacyjnego, czyli do kuźni matrycowych, gdzie wykonywane są z niej odkuwki przeznaczone do

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Morel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu