Innowacyjne rozwiązania zbrojeniowe pomogą cywilom

opublikowano: 07-05-2015, 00:00

Państwowe spółki zwierają szyki, by inwestować w technologie. Wsparcie zapowiada skarb.

Należące do skarbu państwa Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) podpisały porozumienie dotyczące współpracy przy wdrażaniu i rozwijaniu innowacji. Dzięki temu z wojskowych technologii będą mogli skorzystać cywile. — Spółki wchodzące w skład PGZ należą do jednych z najbardziej innowacyjnych firm w Polsce.

Nowatorskie rozwiązania i know-how, dotychczas stosowane wyłącznie na potrzeby wojska, powinny znaleźć zastosowanie także w sektorze cywilnym, m.in. w branży energetyczneji górnictwie. Otwiera się więc pole współpracy pomiędzy PGZ a innymi spółkami skarbu państwa, m.in. ARP. Technologie podwójnego zastosowania na całym świecie dają impuls do rozwoju gospodarczego — zapewnia Włodzimierz Karpiński, minister skarbu.

Aleksandra Magaczewska, prezes ARP, zapewnia, że rolą kierowanej przez nią spółki będzie komercjalizacja opracowanych dla armii technologii. Włodzimierz Karpiński nie ujawnia jednak, z jakich innowacji zbrojeniowych mogą skorzystać cywile. Z pewnością jednym z projektów może być cywilna komercjalizacja, opracowanych w ramach programu Tytan, przez należący do PGZ PIT Radwar, biosensorów medycznych.

Pozwalają one analizować funkcje życiowe żołnierza na polu walki. Mogą znaleźć także zastosowanie na przykład w kopalniach, pozwalając na monitorowanie stanu życia i zdrowia górników w razie wypadków. Włodzimierz Karpiński zapowiada także wsparcie restrukturyzacji i modernizacji PGZ.

Obiecuje, że do końca 2016 r. grupa otrzyma 500 mln zł Funduszu RestrukturyzacjiPrzedsiębiorstw. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na budowę nowoczesnej fabryki prochu w Pionkach. PGZ i ARP zadeklarowały także współpracę z polskimi uczelniami, by wspólnie realizować projekty badawczo-rozwojowe, które pomogą w rozwoju regionu radomskiego (tam mieści się siedziba PGZ) i korzystnie wpłyną na tamten rynek pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu