Czytasz dzięki

Innowacyjne rozwiązanie już wkrótce dostępne dla przewoźników

Adrian Morel
opublikowano: 24-05-2018, 22:00

Oparta na autorskim systemie innowacyjna usługa kierowana do branży transportowej przechodzi kolejne etapy, by niedługo usprawnić pracę przewoźników

Oparta na autorskim systemie innowacyjna usługa kierowana do branży transportowej przechodzi kolejne etapy, by niedługo usprawnić pracę przewoźników poprzez dostęp online do danych z karty kierowców, tachografów, a co za tym idzie, uprościć rozliczanie czasu pracy i delegacji kierowców.

Krzysztof Nowakowski (z lewej) i Bartłomiej Muc, członkowie zarządu Kancelarii Transportowej Koben, zapewniają, że SmartKoben będzie dostępny zarówno w przeglądarce internetowej na komputerach, jak również w postaci aplikacji na smartfony.
Zobacz więcej

KOMPUTER I SMATRFON:

Krzysztof Nowakowski (z lewej) i Bartłomiej Muc, członkowie zarządu Kancelarii Transportowej Koben, zapewniają, że SmartKoben będzie dostępny zarówno w przeglądarce internetowej na komputerach, jak również w postaci aplikacji na smartfony. Fot. ARC

Projekt realizowany od listopada przez Kancelarię Transportową KOBEN, przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, rozwija swój potencjał, kierując się w stronę przyszłych odbiorców. Sama usługa polega na zdalnym pobieraniu danych z tachografów cyfrowych oraz kart kierowców, co zaowocuje tym, że przedsiębiorcy korzystający z innowacji nie będą musieli samodzielnie odczytywać danych, ponieważ cały proces poprowadzi system zdalnego pobierania, wspomagany przez satelitę i GPRS.

Za działania w ramach realizowanego projektu Kancelaria Transportowa Koben została w tym roku wyróżniona Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2018 w kategorii „Innowacje w transporcie”.

— Doceniono nasze osiągnięcia i samą usługę, a informacja o uzyskaniu nagrody będzie dużo znaczyła wśród klientów. Dzięki niej przekonają się oni, że nasze usługi dostosowujemy do ich potrzeb — mówi Krzysztof Nowakowski, członek zarządu Kancelarii Transportowej Koben.

Kolejny krok ku rynkowi

Obecnie prowadzony jest z sukcesem projekt badawczo-rozwojowy współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Skutecznie finalizujemy etap prac przemysłowych nad opracowaniem naszej usługi — SmartKoben. W najbliższym czasie zostaną opublikowane informacje o wersji prototypowej, testowanej już w warunkach rzeczywistych.

— Testowaliśmy kilka różnych rozwiązań w tym zakresie, lecz nie wszystkie spełniały nasze wymagania. Kierowaliśmy się przede wszystkim potrzebami zgłaszanymi przez klientów. Rozwiązania technologicznie muszą przesyłać informacje bezpośrednio do nas, potrzebują jednak odpowiednich połączeń do tachografu wewnątrz pojazdów — tłumaczy Krzysztof Nowakowski.

Dane z komputera pokładowego, tachografu oraz informacje o lokalizacji pojazdu będą przesyłane na bieżąco, co jest szczególnie ważne, ponieważ umożliwi zebranie informacji, które później będą analizowane przez pracowników kancelarii oraz jej klientów w celu rozliczenia czasu pracy kierowców.

Wersja BETA Smart Koben została już stworzona, jednak wciąż funkcjonuje w zamkniętej fazie testów.

Stałe doskonalenie

— Cały czas działamy w tym kierunku, aby nasza usługa była jak najbardziej użyteczna, a co za tym idzie oszczędzała czas naszych pracowników i pieniądze klientów — mówi Bartłomiej Muc, Członek Zarządu Kancelarii Transportowej Koben.

SmartKoben będzie dostępny zarówno w przeglądarce internetowej na komputerach, jak również w postaci aplikacji na smartfony. Dostęp do systemu będą mieli nie tylko właściciele przedsiębiorstw, lecz także kierowcy.

W aplikacji zawarte są dane o czasie jazdy w danym dniu i odpoczynku danego kierowcy, prędkości, lokalizacji, komunikacji z kierowcą średnim spalaniu, paliwie które znajduje się w zbiornikach, oraz informacje związane z wymogami przepisów, m. in. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 561/2006 w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego.

— Zależnie od danych, których potrzebuje nasz klient, mamy możliwość podpięcia dodatkowych urządzeń w celu udostępnienia wielu informacji związanych z pojazdem — wymienia Krzysztof Nowakowski.

Projekt ma umożliwić pobranie danych w każdym momencie, w celu przygotowania niezbędnej dokumentacji w określonym przez przepisy prawa terminie. Kancelaria Transportowa Koben jest na etapie testowania i ciągłego analizowania rynku zmieniających się potrzeb tak, aby usługa spełniała oczekiwania klientów.

— Nasza usługa jest bardzo ważnym narzędziem, ponieważ nie służy tylko do zdalnego odczytu danych z tachografów. Przewoźnicy mają problem z odczytem danych ze względu na możliwości techniczne. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorcy będą mogli szkolić wybranych kierowców w zakresie wykorzystywania pojazdów pod kątem zmniejszenia zużycia paliwa lub eksploatacji pojazdu — mówi Bartłomiej Muc.

W branży transportowej, przy dużej częstotliwości zmian przepisów, nie można mówić, że dane działanie zostaje w pełni skończone. Kwestie merytoryczne będą cały czas analizowane i poprawiane, ponieważ urządzenie musi być zgodne z aktualnymi przepisami, by dać klientom pewność, że używane przez nich rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Morel

Polecane