Innowacyjność to już norma

opublikowano: 03-06-2018, 22:00

Nowe technologie energetyczne są kluczowymi elementami rozwoju Grupy Enea

Branża energetyczna już dziś jest ważnym odbiorcą innowacyjnych rozwiązań, które są wdrażane np. w sieciach dystrybucyjnych i przy produkcji energii elektrycznej. W Strategii Rozwoju Grupy Kapitałowej Enea, w perspektywie do 2030 r., opisanych jest 60 inicjatyw strategicznych, 31 ma charakter innowacyjny. Ich zadaniem jest zwiększanie potencjału biznesowego Grupy. Enea tworzy profesjonalne mechanizmy zarządzania projektami wdrożeniowymi i buduje zespół zdolny do przełożenia inicjatyw w realne produkty.

PRODUKCJA I DYSTRYBUCJA: Grupa Enea jest ważnym uczestnikiem rynku innowacji.
Zobacz więcej

PRODUKCJA I DYSTRYBUCJA: Grupa Enea jest ważnym uczestnikiem rynku innowacji. Fot. ARC

Centrum nowych rozwiązań

Obszarem innowacji w Grupie zarządza Enea Innowacje. Spółka uczestniczy w ekosystemie innowacji poprzez nawiązywanie współpracy z organizacjami rządowymi oraz najlepszymi uczelniami, jednostkami badawczo-rozwojowymi, brokerami technologii, akceleratorami, inkubatorami, stowarzyszeniami, fundacjami oraz think tankami, koordynuje działania związane ze współpracą ze start-upami.

— Chcemy być aktywnym partnerem. Przy realizacji projektów innowacyjnych pełnimy rolę wsparcia operacyjnego i strategicznego. Zapewniamy dostęp do wiedzy branżowej i technologicznej, umożliwiamy pilotażowe wdrożenia i testowanie rozwiązań w ramach spółek Grupy, ułatwiamy start- -upom kontakt ze spółkami Grupy — mówi Andrzej Wicik, prezes Enei Innowacje.

Enea Innowacje uważnie obserwuje trendy zmian na rynku dla kluczowych obszarów działalności Grupy. Obecnie prowadzone są analizy i rozmowy oraz projekty związane z klastrami energii, cyberbezpieczeństwem, rozwojem i wsparciem elektromobilności w zakresie transportu publicznego oraz transportu osobistego. Grupa widzi również możliwości nawiązania współpracy biznesowej w ramach innowacji w dziedzinie czystych technologii węglowych oraz poprawy trwałości, bezpieczeństwa, elastyczności i sprawności bloków energetycznych. Dostrzega również potencjał w obszarach magazynowania energii elektrycznej, prognozowania produkcji z OZE oraz wpływu prosumentów oraz elektromobilności na stabilność i bezpieczeństwo pracy sieci.

Perspektywa

— Widzimy znaczny potencjał w realizacji wspólnych projektów z ośrodkami naukowymi i samorządami. Stąd nasza obecność w projektach badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych, związanych np. z autobusami elektrycznymi i infrastrukturą ich ładowania — wyjaśnia Andrzej Wicik.

Enea jest członkiem klastra „Polski Autobus Elektryczny — łańcuch dostaw dla elektromobilności”. Dwie spółki, Enea Serwis i Enea Innowacje, weszły w skład Leszczyńskiego Klastra Energii „Nowa energia dla Leszna”. Ten pierwszy został utworzony z inicjatywy firmy Solaris, przystąpiły do niego uczelnie, jednostki naukowe i przedsiębiorstwa. Jego celem jest współpraca na rzecz rozwoju e-mobilności, w szczególności autobusów elektrycznych i komponentów służących do ich budowy, które będą oparte na rozwiązaniach technicznych wypracowanych w Polsce.

Celem Leszczyńskiego Klastra jest m.in. koordynacja i współpraca przy zrównoważeniu podaży oraz zapotrzebowania na energię elektryczną, cieplną, a także rozwój rozproszonych źródeł energii odnawialnej i elektromobilności w Lesznie. Spółki Enea Operator i Enea Innowacje podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia Zielonogórskiego Klastra Energii. To inicjatywa Zielonej Góry, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz lokalnych firm. Przedsięwzięcie zakłada stworzenie podmiotu zorientowanego na innowacje oraz podnoszenie konkurencyjności lokalnych firm przez poprawę ich efektywności energetycznej. Enea Serwis i Kolejowe Zakłady Łączności rozpoczęły współpracę w zakresie dystrybucji i montażu stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz szkoleń dla pracowników. Inicjatywa zapewni znaczny wzrost dostępności punktów ładowania, w przyszłości kierowcy korzystający z aut elektrycznych na terenie działania Enei Operator będą mogli przejechać głównymi szlakami komunikacyjnymi, korzystając z infrastruktury opartej o dostarczone przez KZŁ i Eneę Serwis punkty ładowania.

— Inwestycja w elektromobilność wpisuje się w strategiczne plany rozwojowe Enei. Zrównoważony rozwój Grupy to właściwa odpowiedź na nowe trendy rynkowe i szybka adaptacja do zmian zachodzących w otoczeniu. Elektromobilność to jedna z dziedzin, które będą się bardzo dynamicznie rozwijały w najbliższych latach. Dlatego Grupa Kapitałowa Enea bierze aktywny udział w działaniach na rzecz rozwoju i budowy infrastruktury e-mobility w Polsce. Stawiamy na najnowocześniejsze rozwiązania i oferujemy je naszym klientom samodzielnie lub we współpracy z naszymi partnerami — zaznacza Mirosław Kowalik, prezes Enei.

Innowacyjność to jeden z kluczowych warunków rozwoju, dlatego jest jednym z najważniejszych elementów strategii Grupy Enea. Firma koncentruje się na poszukiwaniu nowych rozwiązań i pomysłów, zarówno na rynku, jak i wewnątrz organizacji. Grupa będzie je wykorzystywała, by realizować wizję przedsiębiorstwa innowacyjnego, które wyprzedza i spełnia oczekiwania klientów oraz jest gotowe na wyzwania przyszłości.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Innowacyjność to już norma