Innowacyjność to nasz priorytet

Materiał partnera
opublikowano: 18-05-2018, 09:14
aktualizacja: 18-05-2018, 09:22

Rozmowa z Łukaszem Kroplewskim, wiceprezesem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, jednym ze speakerów kongresu Impact’18, który odbędzie się w dniach 13-14 czerwca w Krakowie.

Podczas Impact’18 jednym z wiodących tematów będzie innowacyjna gospodarka. PGNiG zdecydowało się na współpracę ze start-upami poprzez uruchomienie programu InnVento. Co skłoniło spółkę do utworzenia takiego centrum start-upowego?
- InnVento jest naszym sposobem na otwarcie się na innowacyjne pomysły z zewnątrz. Zdecydowaliśmy się na taką formułę współpracy ze start-upami, bo w ten sposób możemy udostępnić młodym zespołom przedsiębiorców i naukowców dobre warunki do rozwoju ich własnych pomysłów bezpośrednio pod okiem naszych ekspertów. Chcemy wspierać rozwój start-upów z branży energetycznej oraz wspólnie wypracowywać nowe rozwiązania technologiczne. Jesteśmy liderem branży oil & gas, a istotnym elementem naszego rozwoju jest pozyskiwanie i wdrażanie najlepszych dostępnych rozwiązań. Uruchomiliśmy InnVento, aby z jednej strony umożliwić młodym wynalazcom wdrożenie ich autorskich pomysłów, a jednocześnie uzyskać dostęp do innowacji, które mogą pomóc nam wpłynąć na wzrost naszej konkurencyjności. Współpraca dużego podmiotu, jakim jest PGNiG, ze start-upem przynosi korzyści obu stronom. Nie było do tej pory w Polsce takiego programu, który wspierałby innowacyjność w sektorze oil & gas w taki właśnie sposób. Realizujemy go pod patronatem Ministerstwa Energii wspólnie z Izbą Gospodarczą Gazownictwa, Instytutem Nafty i Gazu oraz Agencją Rozwoju Przemysłu.

Ile podmiotów aplikowało do udziału w InnVento i ile zgłoszeń przyjęto do tej pory?
- Nasze centrum start-upowe InnVento działa od połowy 2017 roku i w tym czasie start-upy zgłosiły do nas prawie 100 bardzo ciekawych propozycji. Najwięcej pomysłów wiąże się z obszarem nowych źródeł energii, ale wiele zgłoszeń dotyczyło również ochrony środowiska oraz wprowadzenia nowych produktów lub usług dla klienta końcowego. Eksperci i mentorzy InnVento zaprosili 50 zespołów na tzw. Pitch Days. Daliśmy start-upom możliwość zaprezentowania się u nas przed naszymi ekspertami. Takie spotkania start-upów zorganizowaliśmy już pięciokrotnie. W przypadku pozytywnej oceny prezentacji uczestnicy odbywali indywidualne rozmowy z mentorami, a następnie podejmowaliśmy ostateczną decyzję o dalszej współpracy. W wyniku tak przeprowadzonej rekrutacji do dalszych prac skierowano 7 projektów, m.in. detektor awarii dla stacji redukcyjnych i pomp, cyfrową platformę ułatwiającą współpracę zespołom pracowniczym, aplikację mobilną i projekt wykorzystujący rozszerzoną rzeczywistość przy szkoleniach pracowniczych. Większość z nich weszła już w fazę pilotażowych wdrożeń w spółkach GK PGNiG. Mamy nadzieję, że w tym roku część z nich zostanie wykorzystana efektywnie w grupie i pomoże zyskać przewagę konkurencyjną w kilku ważnych dla nas obszarach.

Jaką pomoc uzyskują od was młode innowacyjne firmy?
- PGNiG poprzez InnVento oferuje start-upom kompleksowe wsparcia na każdym etapie prac. Zdecydowaliśmy się stworzyć i udostępnić start-upom atrakcyjną przestrzeń biurową, która zlokalizowana jest na terenie głównej siedziby firmy w Warszawie. Organizujemy tam debaty, szkolenia oraz regularne spotkania otwarte zarówno dla naszych pracowników, start-upów, jak i wszystkich zainteresowanych tematem innowacyjności. Niezależnie od tego start-upy mogą tam po prostu pracować nad swoimi projektami, wykorzystując open space czy sale konferencyjne, spotykać się z partnerami czy podwykonawcami. W ramach samego programu InnVento zapewniamy zaplecze merytoryczne, w tym pomoc naszych ekspertów To właśnie pod ich okiem innowacyjne projekty dostosowywane są do potrzeb spółek z grupy. Służymy również wsparciem administracyjnym i operacyjnym m.in. z zakresu prawa i księgowości. Start-upy otrzymują możliwość sprawdzenia swojego projektu w praktyce poprzez dostęp do części infrastruktury technicznej PGNiG. InnVento pomaga również w pozyskaniu zewnętrznego finansowania oraz nawiązaniu nowych kontaktów biznesowych.

Czy dotychczasowe efekty funkcjonowania programu InnVento zadowalają PGNiG?
- Program działa niespełna rok i już udało nam się wprowadzić część projektów w fazę pilotażowych wdrożeń. Co miesiąc trafiają do nas kolejne zgłoszenia. Dotychczasowe doświadczenia są niezwykle pozytywne. Zespoły start-upowe chętnie z nami współpracują oraz są otwarte na nasze potrzeby, co przejawia się chęcią modyfikacji proponowanych rozwiązań, tak by w pełni spełniały nasze oczekiwania. Na przykład firma 1000 realities wraz z naszymi specjalistami przygotowała platformę do szkoleń dla pracowników, którzy dokonują przeglądów stacji redukcyjno-pomiarowych. Wykorzystaliśmy do tego technologie VR i AR. Dzięki temu pracownicy mogą się szkolić na miejscu, bez konieczności wyjazdu w teren. Z kolei współpraca z Predictail pokazała, jak ogromny potencjał ma analiza big data. Ten start-up rozwinął u nas algorytm, który pozwala prognozować usterki sieci dystrybucyjnej. Krótko mówiąc, dzięki predykcji możemy być krok przed awarią, co ułatwia nam zaplanować naprawy i ograniczyć koszty. To tylko dwa z wielu ciekawych projektów rozwijanych w InnVento.

Czy ten projekt będzie rozszerzany?
- Program z pewnością będzie przez nas kontynuowany. Cały czas prowadzimy nabór do projektu i zachęcam wszystkie start-upy zainteresowane współpracą przy projektach ważnych dla branży gazowniczej do aplikowania za pośrednictwem strony internetowej innvento.pl w obszarach wykorzystania nowych materiałów i zastosowania technologii cyfrowych w łańcuchu dostaw gazu ziemnego, nowych źródeł energii, nowych technologii wydobywczych, nowych produktów i usług dla klienta końcowego oraz w obszarze ochrony środowiska. Myślimy również o rozszerzeniu jago formuły, która będzie wykraczała poza granice Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Innowacyjność to nasz priorytet