Innowacyjność w ramach RPO WM – co Mazowsze zyska na realizacji programu?

Materiał Partnera
opublikowano: 25-10-2016, 15:01

Mazowsze to najlepiej rozwijający się region w Polsce i doskonała wizytówka całego kraju. Skąd bierze się jego siła? Na pewno nie bez znaczenia jest wspieranie innowacyjnych rozwiązań, które opierają się na wykorzystaniu w gospodarce działalności badawczo-rozwojowej. Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 kładzie silny nacisk na finansowe wspieranie nowych projektów, które wzmocnią innowacyjny potencjał Mazowsza. Kto ma szansę na tym skorzystać?

Czemu służą inwestycje w B+R? 

Coraz więcej instytucji i przedsiębiorstw w Polsce inwestuje w działalność badawczo-rozwojową. Między innymi po to, aby:

- móc wprowadzić nowe, ulepszone produkty i usługi, 

- wyjść naprzeciw aktualnym potrzebom rynku i społeczeństwa, 

- usprawnić działalność usługową lub produkcyjną, 

- zyskać na prestiżu i konkurencyjności, nie tylko w skali województwa lub kraju, ale często także na arenie międzynarodowej. 

Przedsiębiorcy, którzy już zdążyli przekonać się, jak wiele dają inwestycje w B+R, na czele tej listy z pewnością postawiliby inny, znaczący powód: zwiększenie zysków. 

Niestety, dla wielu jednostek problemem okazuje się brak funduszy lub wiedzy na temat możliwości otrzymania dotacji na działalność badawczą, która przyczyni się do wzrostu ich innowacyjności. W niektórych przypadkach potrzebny jest zaś kapitał na wdrożenie już opracowanego projektu. Tymczasem dobre pomysły, o dużej szansie na realizację, mogą zostać wcielone w życie dzięki pieniądzom unijnym. Czy ten temat dotyczy też twojej firmy? Nie wiesz, czy proponowane przez twoje przedsiębiorstwo innowacje mają potencjał przebicia się wśród pozostałych wniosków? Jeśli wierzysz, że dzięki nim się wyróżnisz na rynku z korzyścią dla całego regionu, zawalcz o dofinansowanie!

Dlaczego fundusze unijne oferują wsparcie innowacyjnym rozwiązaniom? 

RPO WM na lata 2014-2020 przeznacza aż 23% budżetu na rynek i rozwój przedsiębiorczości, w tym prowadzenie i urynkowienie prac badawczo-rozwojowych. Czy Mazowsze zyska na realizacji tego programu? To nie ulega wątpliwości. Największą szansę w wyścigu o dofinansowanie mają bowiem te rozwiązania, które odpowiadają inteligentnym specjalizacjom regionu: wysokiej jakości życia, bezpiecznej żywności, inteligentnym systemom zarządzania oraz nowoczesnym usługom dla biznesu. Na współpracy przedsiębiorstw z sektorem nauki może skorzystać gospodarka całego regionu. Powstaną nowe miejsca pracy, a lokalne instytucje czy przedsiębiorstwa będą mogły pochwalić się wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Wcielanie w życie innowacji - czy to w niewielkiej firmie, czy dużej jednostce, jest więc powodem do dumy dla całego województwa. 

Nie czekaj i złóż wniosek już teraz!

W ramach RPO WM wciąż ogłaszane są nabory wniosków o wsparcie innowacyjnych rozwiązań.. Już od 31 października wystartują aż trzy konkursy w tym zakresie. Dzięki pozyskaniu bonu na innowacje przedsiębiorstwo może opracować innowacyjne  usługi i produkty we współpracy z naukowcami. Kwota dofinansowania wyniesie do 200 tys. zł. 

Jeden z największych z tegorocznych konkursów skierowanych do przedsiębiorców dotyczy tworzenia i rozwoju firmowych laboratoriów i centrów badawczo-rozwojowych. Jego pula wyniesie aż 86,8 mln zł. Wsparcie obejmie m.in. inwestycje w specjalistyczną aparaturę, sprzęt i technologie niezbędne do prowadzenia prac B+R nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie będzie przedstawienie agendy badawczej zgodnej z priorytetowymi kierunkami badań określonymi dla obszarów inteligentnej specjalizacji Mazowsza Zarezerwowane jest  również na ten rok 21,7 mln zł na projekty badawczo-rozwojowe wykraczające poza ten obszar. Przedsiębiorcy mają możliwość ubiegania się o fundusze na eksperymentowanie i poszukiwanie nisz rozwojowych oraz innowacyjnych.

Już w listopadzie 2016 r. o dofinansowanie mogą ubiegać się projekty dotyczące wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług, które zakładają wdrożenie wyników prac B+R. Konkurs jest skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw, a pula środków do zagospodarowania wynosi ponad 57 mln zł.  

Wszystkie informacje na temat wymagań stawianym projektom oraz kolejnych możliwościach na znalezienie wsparcia znajdziesz na stronie www.funduszedlamazowsza.eu. Nasz region może się rozwijać także dzięki twojej inicjatywie!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał Partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu