Innowacyjny biznes znów zwiększył zatrudnienie

  • Marta Bellon
opublikowano: 24-07-2013, 00:00

Firmy z sektora nowoczesnej gospodarki to stabilni pracodawcy. Największy skok zatrudnienia notują duże przedsiębiorstwa produkcyjne.

W II kwartale 2013 r. firmy zaliczane do sektora nowoczesnej gospodarki, czyli innowacyjne, elastyczne organizacyjnie, przodujące w swoich branżach i stosujące narzędzia zaawansowane technologicznie, zwiększyły zatrudnienie o 3,84 proc. — wynika z raportu ADP Polska, działającej na rynku usług naliczania wynagrodzeń i administracji kadr.

To lepszy wynik niż w poprzednim kwartale, gdy wzrost oscylował wokół 3 proc. Tymczasem ogół przedsiębiorstw odnotował regres pod względem zatrudnienia. Jak wynika z danych GUS, w I połowie 2013 r. zatrudnienie spadło o 1 proc., a w maju tego roku stopa bezrobocia wyniosła 13,5 proc. ADP Polska opracowała raport na podstawie danych od swoich klientów — przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych.

To już drugi kwartał z rzędu, w którym wzrost zatrudnienia jest istotnie wyższy w firmach produkcyjnych sektora nowoczesnej gospodarki w porównaniu z firmami usługowymi. W ciągu ostatnich trzech miesięcy sektor produkcyjny zwiększył zatrudnienie o 6,9 proc. Największy skok zatrudnienia — 7,12 proc., odnotowały duże firmy produkcyjne, zatrudniające powyżej 500 pracowników. W mniejszych firmach wzrost wyniósł 5,55 proc.

— Sektor firm innowacyjnych jest dość stabilnym pracodawcą, co wynika m.in. z większych możliwości związanych z pozyskiwaniem nowych kontraktów. Firmy produkcyjne rzeczywiście odnotowują wzrost zatrudnienia. Niezmiennie poszukuje się także dobrych handlowców, programistów oraz coraz więcej pracowników z nietypowymi kombinacjami kompetencji. W całej gospodarce powoli będzie następowało odbicie, które zacznie się w drugim półroczu, a obecne oznaki to jaskółki zapowiadające zmianę — uważa Dominika Staniewicz, ekspert Business Centre Club i Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. W II kwartale tego roku w firmach z sektora usług nowoczesnej gospodarki zatrudnienie wzrosło o 2,62 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 r.

W firmach tych również zwiększyła się dynamika rozwoju, a wzrost zatrudnienia był wyższy niż w poprzednim kwartale. W przeciwieństwie do branży produkcyjnej, w firmach usługowych większy wzrost odnotowano w przedsiębiorstwach zatrudniających poniżej 500 pracowników (2,9 proc.) niż w dużych firmach (2,55 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu