Innowacyjny zakład w ekspresowym tempie

Puls Biznesu, Partnerem publikacji jest Marmite
opublikowano: 10-05-2018, 22:00

W wielkopolskim Łowyniu firma Marmite uruchomiła jeden z najnowocześniejszych zakładów produkujących brodziki z naturalnych materiałów mineralnych.

W wielkopolskim Łowyniu firma Marmite uruchomiła jeden z najnowocześniejszych zakładów produkujących brodziki z naturalnych materiałów mineralnych. Inwestycję zrealizowano w ekspresowym tempie, a zatrudnienie w nowej fabryce znalazło już 200 osób.

Nowy zakład ma ogromne możliwości. Jeżeli obciążymy go w pełnym wymiarze, jesteśmy w stanie obsługiwać z Łowynia znaczącą część rynku — mówi Andrzej Krämer, prezes zarządu Marmite Polska.
Zobacz więcej

DUŻY ZASIĘG:

Nowy zakład ma ogromne możliwości. Jeżeli obciążymy go w pełnym wymiarze, jesteśmy w stanie obsługiwać z Łowynia znaczącą część rynku — mówi Andrzej Krämer, prezes zarządu Marmite Polska. Fot. ARC

Fabryka w Łowyniu to drugi zakład produkcyjny Marmite. Jakie nowe możliwości daje firmie?

Andrzej Krämer: Marmite w Polsce dynamicznie się rozwija i nasze potrzeby produkcyjne stale rosną. W pierwszym zakładzie w Zakrzewie mieliśmy siedem linii produkcyjnych, wytwarzających ponad 1 milion umywalek, brodzików i wanien rocznie. Dzięki uruchomieniu nowej fabryki w Łowyniu, niemal podwajamy nasze moce produkcyjne, co umożliwi nam dalszą ekspansję w sprzedaży, także na zagraniczne rynki. Skala działalności zakładu może być bardzo duża. Poprawiamy swoją konkurencyjność, ponieważ fabryka jest bardzo nowoczesna i zautomatyzowana. Zastosowaliśmy w niej wiele innowacyjnych rozwiązań, pozwalających produkować o 400 tys. brodzików więcej niż dotychczas. W Zakrzewie mamy większy asortyment produktowy, a zakład w Łowyniu będzie zdecydowanie bardziej wyspecjalizowany.

Co zadecydowało o lokalizacji fabryki w Łowyniu?

Braliśmy pod uwagę cztery czynniki. Pierwszym była logistyka — Łowyń jest oddalony zaledwie o godzinę drogi od naszego pierwszego zakładu w Zakrzewie. Zależało nam też na krótkim czasie realizacji inwestycji. W Łowyniu znaleźliśmy istniejące hale produkcyjne w dobrym stanie, które pozostały po dawnym zakładzie produkcji mebli Christanapol. To pozwoliło zrealizować inwestycję w rekordowym tempie, bo cały proces — od koncepcji nowej fabryki do rozpoczęcia produkcji — trwał zaledwie dziewięć miesięcy. Ogromne znaczenie miała również doskonała współpraca z lokalnymi władzami oraz dostęp do świetnych, wykwalifikowanych pracowników z regionu.

Czym firma przyciągała nowych pracowników?

Dotychczas w nowej fabryce zatrudniliśmy 200 pracowników, a chcemy jeszcze zwiększyć tę liczbę. Oferujemy konkurencyjne wynagrodzenie i pakiety socjalne. Mamy ciekawy pakiet szkoleń, chcemy umożliwić naszym pracownikom rozwój i zdobywanie nowych kompetencji. Dla osób z regionu na pewno ważny był dojazd, a położenie fabryki w Łowyniu pozwoli im zaoszczędzić sporo czasu. Chcemy też angażować się w życie lokalnej społeczności, to jest część naszej kultury. Wspieramy różne inicjatywy sportowe i kulturalne i zamierzamy robić to nadal.

Co było największym wyzwaniem podczas realizacji inwestycji w Łowyniu?

Tempo, które sobie narzuciliśmy, spowodowało, że musieliśmy wykonywać po kilka kroków naraz. Przez dziewięć miesięcy wszystkie zespoły pracowały bardzo intensywnie przy tej skomplikowanej operacji. Cała koncepcja linii produkcyjnych była tworzona od podstaw z innowacyjnym podejściem do procesu i technologii produkcji. Do zrealizowania tak wymagającego projektu potrzebna była świetna współpraca z władzami, wykonawcami i głównymi kontrahentami.

Jakie innowacyjne rozwiązania zostały wprowadzone w nowej fabryce?

Postawiliśmy na automatyzację i razem z naszymi dostawcami opracowaliśmy unikalne rozwiązania technologiczne, usprawniające procesy produkcji. Wprowadziliśmy też wiele rozwiązań przyjaznych środowisku. Na ograniczenie emisji i poprawę warunków pracy przeznaczyliśmy prawie 20 proc. nakładów inwestycyjnych. Nie tylko spełniamy narzucone normy, ale też wybiegamy w przyszłość i chcemy być najbardziej bezpiecznym zakładem.

Jak duże moce produkcyjne ma nowa fabryka?

Zakład w Łowyniu ma ogromne możliwości. Jeżeli obciążymy fabrykę w pełnym wymiarze, jesteśmy w stanie obsługiwać stąd znaczną część rynku. Wystartowaliśmy z najnowszą i najnowocześniejszą na świecie linią brodzików, wykonanych z połączenia naturalnego kamienia z żywicą, Mineral Composite, ale doprowadzenie do wykorzystania pełnego potencjału fabryki to proces, który wymaga czasu.

O firmie

Marmite to działający od ponad 40 lat czołowy europejski producent umywalek, brodzików i wanien wykonanych z innowacyjnego materiału Mineral Composite, nazywanego ceramiką XXI wieku. Firma łączy naturalne surowce mineralne z nowoczesną technologią produkcji. W Polsce działają dwa zakłady Marmite — w Zakrzewie (powiat poznański) i, od maja, w Łowyniu.

400 tys. Tyle brodzików będzie powstawało rocznie w fabryce Marmite w Łowyniu…

200 …a tyle osób znalazło zatrudnienie przy ich produkcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Puls Biznesu, Partnerem publikacji jest Marmite

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Innowacyjny zakład w ekspresowym tempie