Innowacyjnym firmom spowolnienie nie zaszkodziło

MAG
29-04-2009, 00:00

Firmy, które inwestują w badania i rozwój, zwiększyły w 2008 r. sprzedaż, także za granicę, i miały zyski.

Firmy, które inwestują w badania i rozwój, zwiększyły w 2008 r. sprzedaż, także za granicę, i miały zyski.

Kryzys im niestraszny. Innowacyjne firmy w ograniczony sposób odczuły w 2008 r. skutki kryzysu finansowego, a wręcz rozwijały się szybciej niż w poprzednich latach — wynika z badania Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk (INE PAN) przeprowadzonego na 40 działających w Polsce przedsiębiorstwach, które należą do czołówki inwestującej w prace badawczo-rozwojowe.

Tylko pozazdrościć

— Przychody ze sprzedaży tych firm wzrosły średnio o 17,2 proc. Zwrot na aktywach sięgnął 5,43 proc. Mimo zawirowań na rynkach walutowych obserwowanych w drugiej połowie ubiegłego roku, firmy zwiększyły eksport o 8,9 proc. w porównaniu z 6,8 proc. rok wcześniej — wylicza Marek Szyl z sieci MSN, koordynowanej przez INE PAN.

Firmy w większości (78 proc.) zaobserwowały też dodatnią dynamikę sprzedaży. Ponad 93 proc. z nich zakończyło ubiegły rok zyskiem netto. Niemal co trzecia firma nie wskazała żadnych negatywnych skutków kryzysu finansowego, a co piąta za główny skutek uznała spadek popytu na oferowane produkty innowacyjne. 90 proc. respondentów inwestowało w innowacje, chociaż co trzecia firma deklarowała ograniczenie tych projektów. Mimo to w ubiegłym roku firmy wydały na nie ponad 20 proc. więcej niż rok wcześniej.

Ściągać wszystkich

Na światowej liście firm, które najwięcej inwestują w RD, znajdują się Pfizer, Ford, Microsoft, Johnson Johnson, Toyota, GlaxoSmithKline, Siemens, Samsung, Intel, Volkswagen.

— Część tych firm już jest w Polsce, część ma tu centra badawcze lub konstrukcyjne. Szacuje się, że w naszym kraju istnieją 72 centra RD. Powinniśmy przyciągnąć jak najwięcej gigantów, którzy wydają na badania i rozwój nawet 6 mld EUR rocznie. Należy jednak walczyć także o małe i średnie firmy. Takich inwestorów potrzebujemy jak najwięcej — uważa Tadeusz Baczko z INE PAN.

Podkreśla, że innowacje przychodzą często z zagranicznym kapitałem. Dużo do nadrobienia mają tu województwa podlaskie i świętokrzyskie, gdzie firm zagranicznych jest 60-krotnie mniej niż na Mazowszu.

— Nowi liderzy innowacyjności to Łódź i województwo kujawsko-pomorskie — dodaje Tadeusz Baczko.

6,85

mln zł Tyle średnio wydały badane przedsiębiorstwa na prace badawczo- -rozwojowe w 2008 r...

5,61

mln zł ...a tyle w 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Innowacyjnym firmom spowolnienie nie zaszkodziło