Innowatorzy i liderzy: przyszłość jest dziś

PARTNEREM PUBLIKACJI JEST SAP
opublikowano: 30-05-2017, 22:00

SAP Executive Forum to doroczne wydarzenie, prezentujące najnowsze trendy w naukach informatycznych i obrazujące zmiany, która nastąpią w przyszłości

Warszawskie forum zgromadziło ekspertów, którzy badają wpływ nowych technologii na życie ludzi dzisiaj i starają się wyciągnąć z tego wnioski na przyszłość. Pierwszym prelegentem był David Rowan, redaktor angielskiej edycji magazynu „Wired”. Redaktor Rowan jest autorem artykułów i wywiadów z założycielami najbardziej znanych marek na świecie, m.in. WhatsApp, LinkedIn, Google, Spotify, Nest. Zdobył tytuły dziennikarza roku w branży technologicznej Techmark Technology Journalist of the Year oraz redaktora roku DMA Editor of the Year i BSME Editor of the Year.

ZNAK CZASÓW: Podczas SAP Executive Forum David Rowan, redaktor angielskiej edycji magazynu „Wired”, zapowiadał, że niedługo nie będzie branży, która mogłaby się obejść bez sztucznej inteligencji.
Wyświetl galerię [1/2]

ZNAK CZASÓW: Podczas SAP Executive Forum David Rowan, redaktor angielskiej edycji magazynu „Wired”, zapowiadał, że niedługo nie będzie branży, która mogłaby się obejść bez sztucznej inteligencji. Fot. ARC

Zmiany gospodarce…

W Warszawie David Rowan poruszył m.in. temat procesów zachodzących na rynku pracy i całkowitej zmiany relacji człowiek — praca. Wedle jego szacunków za sprawą postępującej robotyzacji w ciągu najbliższych kilku lat zniknie aż 5 mln miejsc pracy na całym świecie, a coraz więcej obowiązków będzie przejmowała sztuczna inteligencja. Niedługo nie będzie branży, która mogłaby się bez niej obejść.

— Często się zastanawiamy, co się będzie działo, gdy rewolucja cyfrowa zacznie przynosić coraz większe efekty. Jednak to już nie kwestia przyszłości, ale to dzieje się dzisiaj. Uczące się maszyny, wirtualna rzeczywistość czy zataczająca coraz większe kręgi automatyzacja to normalność w coraz większej liczbie firm — mówił David Rowan.

Zjawisko powszechnej digitalizacji i robotyzacji niesie ze sobą też zagrożenia dla obecnego porządku społecznego. Dzisiaj w światowym sektorze produkcji, przypada już średnio 70 robotów przemysłowych na 10 tys. zatrudnionych. Zjawisko bezrobocia technologicznego, czyli wywołanego przez postępującą robotyzacji, to jedno z nowych wyzwań stojących dzisiaj przed gospodarką. A z drugiej strony jesteśmy świadkami naprawdę oszałamiających karier biznesowych, czego przykładem jest spółka Otto, założona przez byłych menedżerów Google'a, która zajmowała się autonomicznymi samochodami. W zeszłym roku została kupiona przez Ubera za prawie trzy czwarte miliarda dolarów.

… zmiany w kulturze

— To, że technologia wpływa na biznes, to oczywistość. Ale teraz w równie dużym stopniu widzimy, jak wpływa na naszą kulturę i jak trwałe piętno odciska. Co widać choćby na przykładzie Amazona, który trwale zmienił nasze doświadczenie związane z czytaniem książek. I to dotyczy całego procesu — od wyboru pozycji książkowych, przez kupno, wybór nośnika, promocję nośników, pewną formę aktywizacji i socjalizacji miłośników literatury, po rewolucję w sprzedaży i dystrybucji, czego symbolem są drony dostarczające zakupy pod nasze drzwi. Technologie w biznesie są czymś oczywistym, jak wspomniała podczas otwarcia Forum prezes SAP Polska Kinga Piecuch, „nie ma dzisiaj innego biznesu, niż technologiczny”. Ale aby wykorzystać tę rewolucję cyfrową w biznesie w największym stopniu i do własnych celów, należy zadbać o współpracę wielu środowisk i czynników. Senator Grzegorz Napieralski podczas dyskusji panelowej wymienił cztery czynniki, mające ogromny wpływ na sytuację dziś i jutro. Zaliczył do nich: proinnowacyjne nastawienie prezesów największych polskich spółek, ponadpolityczną współpracę w parlamencie nad zachętami legislacyjnymi, edukację od wczesnych lat szkolnych i powierzenie roli CIO państwa ... premierowi bądź jego zastępcy.

— Nauka programowania w publicznych szkołach, czy transformowanie największych polskich spółek, takich jak Lotos, Orlen czy KGHM w świat gospodarki cyfrowej to bardzo istotne filary, podobnie jak współpraca między stronnictwami w Sejmie i Senacie nad kolejnymi rozwiązaniami, ułatwiającymi funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Jednak to kierownictwo Rady Ministrów ma świecić przykładem, to premier, czy wicepremier ma być rządowym dyrektorem do spraw IT. Mając za sobą większość parlamentarną, sam stanie się liderem w zakresie innowacji — przekonywał Grzegorz Napieralski.

SAP Innovation Awards

Jak co roku, zgodnie z tradycją SAP Forum, nagrodzono najlepsze wdrożenia systemów SAP oraz innowacyjne rozwiązania IT. Każda z nagrodzonych firm wykazała się wyjątkowym podejściem do nowych technologii, w wymierny sposób zmieniając swój biznes w erze cyfrowej ekonomii i wprowadzając nową jakość wdrożeń systemów IT, których zadaniem ma być odpowiednie wsparcie w procesach decyzyjnych.

W 2017 roku nagrody otrzymali: Bank Zachodni WBK (Grupa Santander), ENERGA Informatyka i Technologie, Eurocash, PGNiG, PKO Bank Polski, PKP Polskie Linie Kolejowe, P4 / PLAY Sambud-2. Wręczono również wyróżnienia SAP Reference Award. Tegoroczne statuetki trafiły do najbardziej aktywnych klientów referencyjnych: PGNiG oraz Polskich Linii Lotniczych LOT.

O forum

SAP Executive Forum 2017 to najważniejsza konferencja SAP Polska. To wydarzenie gromadzące wizjonerów, mające zainspirować zainteresowanych i zaprezentować najnowocześniejsze trendy w IT. W tym roku głównymi zagadnieniami były: internet rzeczy (IoT), uczące się maszyny, blockchain, MUSE (multi-modal user experience) czy narzędzia analityczne, korzystające z technologii big data (np. modelowanie prognoz, tzw. predictive analytics) oraz ich praktyczna aplikacja do rozwiązywania określonych typów problemów biznesowych. SAP Forum to oprócz ciekawych prelekcji, to także debaty panelowe, dyskusje przy stolikach eksperckich oraz wiele pokazów demonstrujących realizację omawianych trendów za pomocą specjalizowanych rozwiązań SAP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PARTNEREM PUBLIKACJI JEST SAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Innowatorzy i liderzy: przyszłość jest dziś