Innowatorzy z Polski Wschodniej poczekają rok na kasę z UE

DI, PAP
opublikowano: 03-11-2014, 00:00

770 mln EUR z unijnych funduszy ma poprawić konkurencyjność małych i średnich firm z pięciu wschodnich województw.

— Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce w drugiej połowie 2015 r. uruchomić pierwsze konkursy dla przedsiębiorców w ramach unijnego programu „Polska Wschodnia" — zapowiada Iwona Wendel, wiceminister infrastruktury i rozwoju.

To program współfinansowany z funduszy europejskich przeznaczony dla pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Cały jego budżet sięga 2 mld EUR z polityki spójności, czyli ponad 8 mld zł.

769 mln EUR ma trafić na podnoszenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw działających we wschodniej Polsce, a także na tworzenie warunków, które mają sprzyjać powstawaniu innowacyjnych firm.

— Osoby do 35. roku życia, które będą miały dobry pomysł na biznes, zostaną otoczone fachową opieką. Jeżeli ich działalność gospodarcza powiedzie się, dostaną dotację na ekspansję biznesu — mówi Iwona Wendel. Program będzie też wspierał parki technologiczne z tego regionu, a także przedsiębiorstwa realizujące wspólne przedsięwzięcia w ramach klastrów. Pieniądze mają być też przeznaczone na inwestycje kolejowe, drogowe i ekologiczny transport w miastach.

Program „Polska Wschodnia" jest negocjowany z Komisją Europejską (KE) równolegle z regionalnymi programami operacyjnymi pięciu wschodnich województw. Prawdopodobnie zostaną zatwierdzone w tym samym czasie, bo powinny się uzupełniać, a nie pokrywać. W sumie Polska negocjuje z KE sześć krajowych i 16 regionalnych programów operacyjnych w perspektywie 2014-2020. Iwona Wendel przyznaje, że rozmowy nie są proste.

— Jeżeli jakieś rozwiązania są ustanowione dla wszystkich krajów członkowskich, to bardzo trudno zrobić wyłom specjalnie dla Polski — mówi wiceminister. Zastrzegła jednocześnie, że KE jest otwarta na argumenty dotyczące na przykład szczególnego wsparcia dla jakichś rodzajów projektów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane