Insbud wciąż walczy o układ

Marcin Gesing
06-08-2003, 00:00

Mimo zgody wierzycieli sąd gospodarczy nie zatwierdził postępowania układowego spółki budowlanej MPB Insbud. Ciąg dalszy nastąpi.

Mławska spółka budowlana MPB Insbud złożyła w sądzie gospodarczym zażalenie po tym, jak sąd nie zatwierdził postępowania układowego z wierzycielami spółki.

— Dziwi nas, że sąd najpierw korzystając z opinii jednych biegłych zgadza się na otwarcie postępowania układowego, a potem — opierając się na zdaniu nowych ekspertów — postanawia nie zatwierdzić układu. Nie zgadzamy się z taką decyzją — mówi Małgorzata Danelczyk, prezes MPB Insbud.

Postępowaniem układowym miały zostać objęte wierzytelności na kwotę 25,71 mln zł, co stanowi około 50 proc. całości zadłużenia spółki.

— Wierzyciele przyjęli propozycje spółki. Aby jednak układ był skuteczny, musi zostać zatwierdzony przez sąd — wyjaśnia Bogdan Ludwiczak, nadzorca sądowy.

Płocki sąd zdecydował się jednak nie zatwierdzać układu.

— To w ogromnym stopniu utrudni nam wychodzenie na prostą. Najwięksi wierzyciele głosowali za układem. Z innymi jesteśmy na najlepszej drodze do zawarcia ugód. Mam nadzieję, że warszawski sąd, do którego się odwołujemy, będzie bardziej przychylny planom naprawczym spółki — przekonuje Małgorzata Danelczyk.

Insbud stara się również odzyskać pieniądze od swoich dłużników. Niedawno firma rozwiązała problem ze spornymi należnościami na kwotę ponad 20 mln zł od Spółdzielni Mieszkaniowej Pax.

— Część długu została spłacona majątkiem spółdzielni, pozostała część rozłożona na raty — mówi prezes Insbudu.

Spółka negocjuje też warunki ugody z innym dłużnikiem — Spółdzielnią Jedność, która winna jest Insbudowi ponad 5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Insbud wciąż walczy o układ