Insiderzy nie uwierzyli w rekord na Wall Street (WYKRES DNIA)

W lipcu insiderzy rekordowo niechętnie kupowali akcje notowanych na giełdzie nowojorskiej spółek.

W czwartek na świeży rekord jednocześnie wyszły wszystkie trzy główne indeksy zza oceanu, co zdarzyło się pierwszy raz od 1999 r. Niestety, równego zapału do kupowania akcji jak inwestorzy nie wykazują menedżerowie emitentów z giełdy nowojorskiej, wynika z danych firmy badawczej The Washington Service oraz agencji Bloomberg. Liczba przedstawicieli wysokiej kadry zarządzającej, którzy kupowali akcje swoich przedsiębiorstw, spadła w lipcu w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku o 44 proc., do zaledwie 316 osób. To najniższy miesięczny odczyt od 1988 r., kiedy rozpoczęto zbieranie tego typu danych. Akcje swoich spółek sprzedawało tymczasem aż 1 399 insiderów, co oznacza, że wyższą przewagę liczebną sprzedających nad kupującymi zanotowano tylko dwa razy w historii. To poważne ostrzeżenie dla kupujących akcje, oceniają specjaliści.

- Ci ludzie patrzą codziennie na fundamenty swoich przedsiębiorstw i widzą, że one się pogarszają. Jeśli do tego dodać wysokie wyceny, to trudno oprzeć się wrażeniu, że akcje dojrzały do korekty – komentował w rozmowie z Bloombergiem James Abate, główny zarządzający nowojorskiego Centre Funds.

Towarzystwo zakupiło opcje zabezpieczające przed spadkiem indeksów, przyznaje ekspert. W zakończonym kwartale zyski spółek z indeksu S&P500 zapewne spadły o 2,7 proc., a to oznaczałoby ich piąty z rzędu spadkowy kwartał. Równie długa zła passa nie zdarzyła się od 2009 r., a dodatkowo w ostatnich dniach pod kreskę zeszła także oczekiwania analityków co do dynamiki zysków spółek w trzecim kwartale. Tymczasem wskaźnik cen do oczekiwanych zysków dla spółek z głównego indeksu zza oceanu wzrósł do 18,0 i jest najwyższy od 2002 r.


Liczba menedżerów ze spółek notowanych na giełdzie nowojorskiej, kupujących akcje swoich przedsiębiorstw. Źródło: The Washington Service, Bloomberg.

Liczba menedżerów ze spółek notowanych na giełdzie nowojorskiej, kupujących akcje swoich przedsiębiorstw
The Washington Service, Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane