Insiderzy zaczęli kupować akcje

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 03-04-2009, 00:00

W marcu osoby mające dostęp do informacji poufnych kupiły akcje za ponad 9 mln zł. Analitycy są ostrożnymi optymistami.

Prezesi, nadzorcy i członkowie ich rodzin chętniej zwiększali zaangażowanie w swoich spółkach

W marcu osoby mające dostęp do informacji poufnych kupiły akcje za ponad 9 mln zł. Analitycy są ostrożnymi optymistami.

Decyzje zakupowe tzw. insiderów, czyli osób mających dostęp do informacji poufnych w spółkach, mogą być dobrą wskazówką dla inwestorów. Przyjrzeliśmy się w związku z tym, jak wyglądały ich transakcje w marcu. Okazuje się, że miniony miesiąc upłynął pod znakiem zakupów. Insiderzy zawarli 37 transakcji kupna akcji na łączą kwotę ponad 9,3 mln zł. Transakcji sprzedaży było natomiast 11. Opiewały w sumie na nieco ponad 2 mln zł.

Ważny brak podaży

— Zwróciłbym uwagę przede wszystkim na liczbę transakcji sprzedaży, a nie na liczbę zawieranych transakcji kupna —mówi Roland Paszkiewicz, dyrektor ds. analiz w pionie klienta detalicznego CDM Pekao.

Zakupy akcji przez insiderów często są zabiegiem marketingowym.

— Pozytywnym sygnałem jest natomiast malejąca podaż akcji ze strony osób mających dostęp do informacji poufnych. To znak, że widzą światełko w tunelu — nie tylko w odniesieniu do spółek, ale także gospodarki — podkreśla specjalista.

Wtóruje mu Michał Marczak, szef działu analiz w DI BRE Banku.

— Generalnie jesteśmy nastawieni pozytywnie do akcji. Ruchy insiderów to kolejny argument za tym, żeby kupować — mówi Michał Marczak.

Były okazje

W tym poglądzie nie jest odosobniony — ostatnio pojawia się coraz więcej opinii w podobnym tonie.

— Faktycznie, od połowy lutego wyceny niektórych spółek stały się już bardzo atrakcyjne, co mogło skłonić do zakupów. Warto jednak zauważyć, że mamy tutaj do czynienia z wciąż niewielkim wolumenem. Łączna kwota transakcji kupna była wprawdzie czterokrotnie wyższa niż sprzedaży, ale wolumenowo różnica to tylko 7 mln zł — zaznacza Arkadiusz Chojnacki, szef działu analiz w Ipopema Securities.

Największą transakcję kupna, na 2,7 mln zł, zawarł w ubiegłym miesiącu Zbigniew Opach, przewodniczący rady nadzorczej Mostostalu Zabrze. Łącznie wydał w marcu na akcje swojej spółki blisko 3,9 mln zł.

— Nie chcę składać żadnych zobowiązań w kwestii dokupywania akcji Mostostalu Zabrze. Powiem jedynie, że wciąż jestem zainteresowany dalszym zwiększaniem zaangażowania w spółkę — twierdzi Zbigniew Opach.

Akcje za ponad 1,9 mln zł kupiły natomiast podmioty związane z Grzegorzem Bielowickim, który niedawno objął funkcję przewodniczącego rady nadzorczej FAM. Na trzecim miejscu w zestawieniu znalazła się Danuta Antkowiak, żona członka rady nadzorczej Ganta. Wydała na akcje 1,45 mln zł.

Jeśli chodzi o sprzedaż — kwoty są znacznie mniej imponujące. Akcje PEP za ponad pół miliona złotych sprzedał przewodniczący rady nadzorczej Stephen Klein. Ponad 300 tys. zł zgarnął ze sprzedaży akcji anonimowy nadzorca Projprzemu, a blisko 300 tys. zł —sekretarz rady nadzorczej w Grupie Kościuszko.

Analitycy podkreślają, że na aktywność osób mających dostęp do informacji poufnych w marcu wpływ miały też kwestie formalne.

— W lutym spółki przekazywały raporty finansowe, więc mieliśmy do czynienia z tak zwanymi okresami zamkniętymi, w których insiderzy nie mogą handlować akcjami —mówi Arkadiusz Chojnacki.

Tonowanie nastrojów

Dodaje, że z oceną, czy to już pozytywny trend, trze-ba się jeszcze wstrzymać. Podobnego zdania jest Marcin Materna, dyrektor działu analiz w Millennium DM.

— Nie przeceniałbym efektów handlu w marcu —zwykle insiderzy mają konkretną pulę do wykorzystania na zakupy. Okresy zamknięte sprawiły, że tak a nie inaczej rozłożyły się w czasie. To nie jest jeszcze trwały trend zakupowy —ocenia specjalista.

9,3

mln zł Tyle wydali insiderzy na zakupy akcji w marcu...

2

mln zł ...tyle zgarnęli ze sprzedaży akcji swoich spółek...

2,7

mln zł ...tyle w jednorazowej

transakcji zapłacił za akcje

Mostostalu Zabrze Zbigniew

Opach...

0,57

mln zł ...a na tyle opiewała

największa transakcja

sprzedaży — akcji PEP.

Katarzyna

Sadowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Insiderzy zaczęli kupować akcje