Inspekcja i lustracja nie są zwolnione z podatku VAT

IWA
05-12-2011, 00:00

Usługi pomocnicze nie są tożsame z ubezpieczeniowymi.

Usługi pomocnicze wykonywane w imieniu i na rzecz ubezpieczycieli nie są zwolnione od VAT — stwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w wydanej w tych dniach interpretacji indywidualnej. Rozpatrywana sprawa dotyczyła spółki, która świadczy usługi o charakterze rzeczoznawczym i eksperckim różnym podmiotom gospodarczym. Spółka wykonuje te usługi w imieniu i na rzecz firm prowadzących działalność ubezpieczeniową, zgodnie z podpisanymi z nimi bezpośrednio umowami o współpracę. Na ich podstawie m.in. weryfikuje stan pojazdu, bada zgodność danych, przyjmuje druk zgłoszenia szkody, stwierdza uszkodzenia pojazdu, wstępnie kalkuluje koszty naprawy. Spółka występuje wobec ubezpieczonych jako wykonujący czynności za ubezpieczyciela, ale nie przyjmuje odpowiedzialności.

Firma rozlicza podatek dochodowy według zasad ogólnych (skali podatkowej). Jest czynnym płatnikiem VAT, a faktury za wspomniane usługi wystawia z informacją o ich zwolnieniu z tego podatku. Powołuje się m.in. na art. 43 pkt 37 ustawy o VAT, regulujący zwolnienia od podatku usług ubezpieczeniowych, reasekuracyjnych i pośrednictwa w świadczeniu takich usług.

Według izby spółka nie wykonuje czynności ubezpieczeniowych. Jak wyjaśnia, czynność taka charakteryzuje się tym, że ubezpieczyciel, w zamian za opłacenie składki ubezpieczeniowej, zobowiązuje się, w przypadku wystąpienia ryzyka objętego umową ubezpieczenia, do spełnienia na rzecz ubezpieczonego świadczenia określonego w momencie zawarcia umowy. Firma nie występuje także w roli ubezpieczyciela, który w przypadku wystąpienia ryzyka objętego umową ubezpieczenia będzie zobowiązany do świadczenia na rzecz ubezpieczonego. W rozpatrywanej sprawie nie ma mowy także o świadczeniu usług reasekuracyjnych, polegających na wykonywaniu czynności związanych z przyjmowaniem ryzyka cedowanego przez zakład ubezpieczeń lub reasekuracji oraz dalsze cedowanie przyjętego ryzyka. W interpretacji stwierdzono, że usługi pomocnicze związane m.in. z inspekcją, lustracją i ustalaniem wartości pojazdu do ubezpieczenia oraz likwidacją szkód, wykonywane przez spółkę na podstawie zawartych umów, na rzecz ubezpieczycieli lub podmiotów upoważnionych przez tych ubezpieczycieli na podstawie umów substytucyjnych, nie korzystają ze zwolnienia od podatku, lecz są opodatkowane stawką podstawową, która od 1 stycznia 2011 r. wynosi 23 proc. (sygn. IPTPP2/443-473/11-4/JS).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Inspekcja i lustracja nie są zwolnione z podatku VAT