Inspektorzy MAEA w przyszłym tygodniu odwiedzą Koreę Płn.

opublikowano: 18-06-2007, 13:39

Oenzetowska Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w poniedziałek, że na przyszły tydzień zaplanowana jest wizyta jej inspektorów w Korei Północnej.

W oświadczeniu MAEA napisano, że jej szef Mohamed ElBaradei otrzymał 16 czerwca od dyrektora północnokoreańskiego instytutu jądrowego Ri Je Sona list z zaproszeniem do przeprowadzenia inspekcji.

Celem wizyty ma być przedyskutowanie procedur "weryfikowania i nadzorowania" przez MAEA procesu zamykania ośrodka jądrowego Jongbion - nieoczekiwanie zadeklarował Phenian.

Agencja poinformowała, że delegacja kierowana przez wicedyrektora generalnego MAEA Olli Heinonena odwiedzi Phenian w następnym tygodniu.

13 lutego, na ostatniej serii rokowań sześciu państw, Korea Płn. zgodziła się na zamrożenie prac w Jongbion w zamian za pomoc gospodarczą i finansową. Sprawa utknęła jednak w martwym punkcie w związku z problemami, związanymi z uwolnieniem zablokowanej na mocy sankcji USA północnokoreańskiej sumy 25 mln dolarów, złożonej w banku w Makau. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Inspektorzy MAEA w przyszłym tygodniu odwiedzą Koreę Płn.