Kongres 590: Inspirujące rozmowy o polskiej gospodarce [ZAPIS RELACJI]

opublikowano: 15-11-2018, 09:43

15 i 16 listopada odbyła się trzecia edycja Kongresu 590, jednego z najważniejszych wydarzeń w polskim biznesie. W G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa spotkali się przedstawiciele biznesu, nauki, polityki i legislacji.

Kongres 590 od trzech lat jest miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń polskich przedsiębiorców, menedżerów, polityków, naukowców oraz ekspertów ekonomicznych. W ciągu dwóch dni odbędzie się wiele debat, paneli dyskusyjnych i warsztatów, podczas których uczestnicy poruszać będą najważniejsze zagadnienia dla polskiej gospodarki. 

16:00

To ostatni akcent tegorocznej edycji Kongresu 590. Niebawem na stronie PB.pl szczegółowe podsumowania, analizy i rozmowy z uczestnikami wydarzenia.  

15:40

Rozpoczęły się ostatnie dyskusje III edycji Kongresu 590. Poświęcone są one systemowi podatkowemu, inwestycjom strategicznym, gospodarce obiegu zamkniętego oraz bezpieczeństwu finansowemu w epoce cyfryzacji. 

15:30

Prezes PKP Intercity Marek Chraniuk podsumowuje dyskusje na temat przyszłości kolei:
- Nowe wagony będą przygotowane na XXI wiek. Będzie tam wifi, gniazdko do ładowania urządzeń mobilnych, będzie przestrzeń bardzo dobrze odbierana przez różne osoby, osoby młode, osoby z niepełnosprawnością, dla których dostosowaliśmy toalety. Do tego wagon combi, który będzie miał w sobie wszystko: maszynę vendingową, w której można sobie zakupić poczęstunek, będzie miał też miejsce do przewozu nart, rowerów, będzie można odbywać przejazd z osobami niepełnosprawnymi, będzie dostosowanie dla pasażerów z dziećmi. W każdym pociągu ten wagon się pojawi.

15:00

Kolejna ciekawa dyskusja.

14:40

Tak wyglądało wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego. 

Fot. Maciej Goclon

14:25

Tymczasem studio Pulsu Biznesu odwiedził Paweł Lewandowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury. 

14:00

O godz. 14:30 rozpoczną się kolejne dyskusje. Ciekawie zapowiada się panel "Polska 2118". O perspektywie następnych 100 lat rozmawiać będą prof. Andrzej Zybertowicz, członek rady Polskiej Fundacji Narodowej Józef Orzeł oraz prezes NBP Adam Glapiński.

13:40

Wczoraj PKN Orlen potwierdził uruchomienie programu dla indywidualnych akcjonariuszy. O jego założeniach i mówił w studio Pulsu Biznesu prezez Daniel Obajtek. 

13:19

- Silę państwa możemy budować na silnej gospodarce. Orzeł polskiej gospodarki musi się wznieść jak najwyżej. Wierzę, że to razem osiągniemy - zakończył Mateusz Morawiecki.

13:16

- Polska gospodarka podnosi głowę i jest coraz bardziej widoczna. Kiedyś zagraniczne oznaczało lepsze, dziś zaczynamy pytać czy to jest polski produkt. Nie tylko dlatego, że on jest nasz, ale dlatego że gwarantuje jakość - kontynuuje premier. 

13:13

Premier wspomina o wprowadzonych zmianach, m.in. uszczelnieniu VAT, wprowadzenie konstytucji dla biznesu czy zwolnienie 6 mln pracowników ze szkoleń BHP. – Czasami są to małe zmiany, ale dające wielkie efekty. Uwalniają małych i średnich przedsiębiorców, dają im przestrzeń do działania, rozwoju i ekspansji - mówi. 

13:00

- Uwalniamy potencjał polskiej gospodarki, a raczej powinniśmy powiedzieć uwolniliśmy potencjał polskiej gospodarki. Polska ma najszybszy wzrost gospodarki w całej Unii Europejskiej - zaczął swoje wystąpienie premier Mateusz Morawiecki. 

12:35

Póki co jednak największą uwagę mediów - z wiadomych względów - przykuwa prezes NBP Adam Glapiński. 

12:32

A już za chwilę wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego. 

12:22

Redaktor naczelny Bankier.pl poleca i apeluje

12:15

Dużo uwagi na Kongresie 590 poświęca się osobom młodym. O tym jak zachęcić ich do pracy w kraju mówił Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen. 

12:02

O potencjalnych zagrożeniach w realizacji inwestycji dworcowych mówi prezes PKP. 

11:52

Wśród prelegentów: Marek Chraniuk (prezes PKP Intercity), poseł Bogdan Rzońca, Ireneusz Merchel (prezes PKP Polskie Linie Kolejowe), Czesław Warsewicz (prezes PKP Cargo), Krzysztof Mamiński (prezes PKP), Zbigniew Tracichleb (prezes PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa) i Mateusz Mróz (członek zarządu Xcity Investment).

11:40

Kolej ma się czym pochwalić.

11:19

Napięty program Kongresu 590 prowadzi nas do kolejnych dyskusji. Poruszanym po raz kolejny tematem będzie Centralny Port Komunikacyjny. 

11:10

Dobiega końca pierwsza zaplanowana na dziś seria dyskusji. Oprócz przemysłu zbrojeniowego, rozmawiano też m.in. o perspektywach eksportu, funduszach unijnych czy podzielonej płatności VAT. 

11:05

Wczoraj wiele dyskusji poświęconych było Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu. Pojawiły się sugestie, że jeszcze w tym roku rozpisany będzie konkurs na projekt CPK. W rozmowie z Pulsem Biznesu Mikołaj Wild (wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK) zdementował te informacje. 

Rozmowa wideo poniżej:

10:50

Krzysztof Krystowski odpowiedział też na pytanie, jakie działania podjąć, by przyspieszyć rozwój przemysłu obronnego:

"Powinniśmy szukać partnerstw z międzynarodowymi partnerami, mocnymi rynkowo i technologicznie. Porozumienie powinno polegać na tym, że my pomożemy im wejść na na polski rynek i współpracować, ale w zamian jesteśmy wciągani do zaawansowanych programów rozwojowych i dostajemy szansę na innych rynkach. Nie możemy jednak oczekiwać, że to się stanie natychmiast"

10:35

- Od lat bronię przemysłu obronnego, bo stan w jakim się znajduje nie wynika głównie z polityki naszego państwa. Przez lata stanowiliśmy zaplecze dla Układu Warszawskiego, ale po transformacji ten blok się załamał, tak jak załamały się tradycyjne dla nas rynki zbytu. Z 240 tys. pracowników przemysłu obronnego zostało dziś może ok. 30 tys. Całī wysiłek był więc kierowany na przetrwanie, a nie na rozwój - mówi Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters. - Sytuacja budżetowa dla obronności poprawiła się ok. 5 lat temu, te nakłady wzrosły. Ale żeby od podstaw rozwinąć projekt nowego śmigłowca, potrzeba ok. 10 lat. Nie możemy więc jeszcze oczekiwać efektów - dodaje. 

10:20

Nie samymi debatami uczestnicy Kongresu 590 żyją...

10:15

W debacie pt. "Wpływ przemysłu zbrojeniowego na rozwój gospodarczy" udział bierze m.in. Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters, właściciela PZL-Świdnik

9:56

Jeszcze przed dyskusjami zaprezentowano Innowacyjny elektroniczny pojazd Triggo. Robi wrażenie?

9:46

O godz. 10 na Kongresie 590 rusza kolejna sesja debat, warsztatów i dyskusji. Dziś będziemy rozmawiać m.in. o przemyśle zbrojeniowym i kolei. 

CZWARTEK, 15 LISTOPADA:

18:10

Dziękujemy za udział w relacji z pierwszego dnia Kongresu 590. W piątek kolejne wydarzenia, o których na bieżąco będziemy informować od godz. 10. Przypomnijmy najważniejsze wydarzenia:

- Prezydent Andrzej Duda przyznał że podpisze ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. - Wielkim oczekiwaniem jest Polska mocniejsza kapitałowo. To jest coś, czego nam od zawsze brakuje. Najnowszą sprawą jest projekt Pracowniczych Planów Kapitałowych. Rozmawiałem na ten temat z przedsiębiorcami i usłyszałem, że ocena tej ustawy jest pozytywna i potrzebujemy tego projektu. Z jednej strony on będzie oznaczał obciążenia dla pracodawców, ale dzięki rozwiązaniom dla pracowników i dobrowolności możemy w ten sposób zbudować silne instrumenty i koło zamachowe dla polskiej gospodarki. Musimy szukać takich rozwiązań  - powiedział w przemówieniu otwierającym kongres. 

- Polska nie powinna wstępować do strefy euro - powiedział prezes NBP Adam Glapiński, a więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

- PKN Orlen potwierdził, że przygotował dla inwestorów indywidualnych specjalną ofertę. Będą oni mogli liczyć m.in. na zniżki na paliwo oraz wziąć udział w Akademii Inwestora. Więcej informacji na temat oferty znajdziesz tutaj

- PKP Cargo podpisały list intencyjny z Fabryką Pojazdów Szynowych, która w ten sposób przystąpiła do projektu przewoźnika i  Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 

17:30

Ostatnia na dziś tura dyskusji. Przedsiębiorcy i eksperci będą się zastanawiać m.in. nad pytaniem: Jak można instytucjonalnie i legislacyjnie wspierać firmy rodzinne? 

17:15

Żywa dyskusja na temat CPK. 

16:57

Obok wielu interesujących debat i dyskusji w czwartek na Kongresie 590 miały miejsce inne ważne wydarzenia. Jednym z nich było podpisanie  listu intencyjnego z Fabryką Pojazdów Szynowych, która w ten sposób przystąpiła do projektu przewoźnika i  Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 

16:35

Tymczasem studio Pulsu Biznesu odwiedził prezes KGHM Marcin Chludziński. Skomentował wyniki firmy w trzecim kwartale:

"Choć zajmujemy szóste miejsce na świecie wśród firm miedziowych, ale na parametry geopolityczne i wojny handlowe wpływu nie mamy. A to one są główną przyczyną niepewności i wahań cen, wpływają też na naszą sprzedaż. Troszczymy się przede wszystkim o efektywność i elastyczne poruszanie w zmiennej rzeczywistości rynków światowych, bo musimy pamiętać, że 80 proc. naszej produkcji to eksport. Jesteśmy mniej zależni od tego, co się dzieje w Polsce, ale bardziej zależni od tego, co się dzieje w świecie."

Całą rozmowę z Marcinem Chludzińskim będzie można niebawem zobaczyć na stronie pb.pl.

16:28

W dyskusji o Porcie Solidarność udział bierze m.in. pełnomcnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.

16:15

W kolejnej serii paneli dyskusyjnych prelegenci poruszają m.in. kwestię Centralnego Portu Komunikacyjnego. 

15:55

Na Kongresie 590 będzie też coś dla fanów futbolu. W debacie pt. "Liczby i pieniądze polskiego futbolu - gdzie jesteśmy i gdzie chcemy być?" prelegenci porozmawiają o najpopularniejszej dyscyplinie w Polsce w kontekście biznesowym. Będzie o nowych technologiach, o reformie europejskich pucharów i korzyściach z inwestowania w piłkę nożną. 

15:40 

Dużo emocji wywołało dziś przemówienie prezesa NBP Adama Glapińskiego. Przyznał w nim, że Polska nie powinna przystępować do strefy euro. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

15:20

W jednej z ciekawych debat udział bierze dyrektor serwisu SpotData Ignacy Morawski. 

14:58

Wkroczyliśmy w najbardziej intensywną część Kongresu 590. Jednocześnie odbywa się teraz aż 13 paneli dyskusyjnych. Wśród nich m.in. Rola branż strategicznych w nowoczesnej gospodarce. Jednym z jej głównych tematów jest rynek miedzi. 

14:50

Jednym z ważniejszych tematów pojawiających się na Kongresie 590 jest kolej. O jej przyszłości w studiu Pulsu Biznesu mówił Wojciech Orzech, prezes PKP Energetyka. - W tej chwili realizowany jest na kolei historyczny program inwestycyjny. Mówimy o tym, żeby wykorzystać pieniądze unijne, mówimy o tym żeby wybudować bądź zmodernizować szlaki kolejowe, natomiast kluczowe jest nie tylko samo przygotowanie infrastruktury. Ono jest niezbędne, ale pytanie jest w jaki sposób tę infrastrukturę wykorzystamy. To jest coś o czym już dzisiaj powinniśmy myśleć. Kluczowe jest jak będziemy zarządzali tym organizmem. Potrzebne są technologie cyfrowe, czyli digitalizacja, która będzie wspomagała zarządzanie - powiedział. 

Cała rozmowa poniżej

14:30

W Rzeszowie jest Przemysław Barankiewicz, redaktor naczelny Bankier.pl. Prosto z Kongresu 590 nagrał specjalny odcinek #ZapytajBankiera, poświęcony postaci, która od wtorku nie schodzi z czołówek gazet i portali. Odcinek można obejrzeć pod tym linkiem lub klikając w poniższe zdjęcie.

14:20

Trwa sesja plenarna, której uczestnicy rozmawiają o odbudowie globalnej równowagi ekonomicznej. Jednym z uczestników jest Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin. 

14:10

Prezydent Andrzej Duda nie tylko przemawiał, ale też osobiście oglądał stoiska uczestników kongresu. 

13:50

Uczestników Kongresu 590 powitał też Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Zapowiedział on realizację inwestycji na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, która ma być zrealizowana niedaleko G2A Areny, gdzie odbywa się kongres. 

13:40

Zgadzacie się?

13:30

Mamy też za sobą wystąpienie prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego. 

13:20

Prezydent RP dużo uwagi poświęcił bezpieczeństwu energetycznemu:

Chcemy, by Polska stała się miejscem, które jest gospodarczo otwarte poprzez wszystkie drogi, które przebiegają przez nasz kraj i wszystkie możliwości odstawy towaru. Chcemy, by Polska nie tylko stała się hubem dla naszej części Europy, ale przede wszystkim żebyśmy mogli też nieść bezpieczeństwo energetyczne do naszych sąsiadów w Europie Środkowej. Myślę tu o współpracy z USA, ale też o doprowadzeniu gazu do Polski z szelfu norweskiego, jako kolejnego sposobu na dywersyfikację. To są nasze działania prowadzące do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Mam też nadzieję, że staniemy się podmiotem niosącym bezpieczeństwo energetyczne w Europie Środkowej.

13:10

Prezydent RP zwrócił też uwagę na kluczową rolę edukacji:

Jeśli chcemy gospodarki innowacyjnej, opartej na nowoczesnej technologii, to musimy zacząć od kształcenia. Już na poziomie szkoły potrzebne jest porozumienie ze środowiskiem gospodarczym, żebyśmy mogli kształcić młodych ludzi sprawnie funkcjonujących w świecie biznesu.

12:55

Prezydent RP Andrzej Duda uroczyście otworzył Kongres 590. - Wielkim oczekiwaniem jest Polska mocniejsza kapitałowo. To jest coś, czego nam od zawsze brakuje. Najnowszą sprawą jest projekt Pracowniczych Planów Kapitałowych. Rozmawiałem na ten temat i usłyszałem, że ocena tej ustawy jest pozytywna i potrzebujemy tego projektu. Z jednej strony on będzie oznaczał obciążenia dla pracodawców, ale dzięki rozwiązaniom dla pracowników i dobrowolności możemy w ten sposób zbudować silne instrumenty i koło zamachowe dla polskiej gospodarki. Musimy szukać takich rozwiązań  - powiedział. 

12:34

Na Kongresie 590 są wysłannicy Pulsu Biznesu. Nasze studio odwiedził prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który wypowiedział się m.in. o fuzji Orlenu i Lotosu. - Chciałbym żeby finalizacja nastąpiła za około rok i dołożymy do tego wszelkich starań. Zawsze podkreślam, że to rozwiązanie jest dobre dla Lotosu, dobre dla Orlenu i bardzo dobre dla polskiej gospodarki - mówi. Cała rozmowa wideo niebawem na stronie pb.pl.

12:19

Dobiegają końca 12 debat zaplanowanych na godz. 11:20. Za chwilę prowadzący Kongres 590 oficjalnie przywitają gości, a tuż po tym czeka nas wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

12:06

Jednym z tematów poruszanych na Kongresie 590 jest ochrona danych. Trwa debata pod hasłem: Nie takie RODO straszne? Bilans półrocza. 

11:54

W panelu dotyczącym Centralnego Portu Komunikacyjnego udział weźmie pełnomocnik rządu ds. CPK - Mikołaj Wild. Początek tej dyskusji o godz. 16:10. 

11:30

Rozpoczęła się następna debata dotycząca transportu - Co z polską branżą kolejową po 2023 roku? Bierze w niej udział aż siedmioro prelegentów: Ireneusz Merchel (prezes PKP Polskie Linie Kolejowe), Andrzej Bittel (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury), Krzysztof Niemiec (wiceprezes zarządu Track Tec), Wiesław Nowak (prezes zarządu ZUE), Marita Szustak (prezes Izby Gospodarczej Transportu Lądowego), Kazimierz Frąk (prezes Automatyki Kombud) oraz Aleksander Wołowiec (członek zespołu doradczego pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Moderatorem w tej dyskusji jest Maciej Gładyga (członek zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Kolejowego Transportu Towarowego ERFA). 

11:20

W dyskusji o PPK bierze też udział wiceprezes zarządu PKO TFI Łukasz Kwiecień. - Z perspektywy instytucji finansowej koszty prowadzenia PPK  są ustawione na bardzo niskim poziomie, maksymalnie do 0,6%, że wymagają dużej zmiany filozofii działania. To będzie pozytywna rewolucja dla wszystkich uczestników rynku i klientów - mówi.

11:00

Trwa również debata na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych i ich wpływie na polską gospodarkę. - Traktuję PPK jako największą w Polsce kampanię edukacyjną na temat oszczędzania. Każdy pracujący będzie musiał sam i świadomie podjąć decyzję na temat swojej finansowej przyszłości - powiedział prezes zarządu PFR Paweł Borys. Zaapelował też do instytucji biorących udział w PPK, by możliwie upraszczać związane z tym procedury. Podkreślił, że pracodawcy pełnią w programie ważna społeczną rolę.

10:55

Zainteresowanie kongresem jest w tym roku rekordowe. Organizatorzy potwierdzili, że do III edycji zgłosiło się ponad 5000 uczestników. 

10:47

Na debacie dotyczącej innowacji w transporcie i przemyśle kolejowym padają konkretne deklaracje.

10:35

Trwają również inne debaty, m.in. Rewolucja w ciepłownictwie, GovTech - nowa odsłona administracji i Reindustrializacja w praktyce – czy odbudowa polskich stoczni się uda?

10:28

A tak prezentowała się G2A Arena jeszcze przed rozpoczęciem kongresu.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Getting ready . . . . . . . . . . #kongres590 #rzeszow #video #studio #businessasusual

Post udostępniony przez Signuversum (@signuversum)

10:19

Prelegenci rozmawiają m.in. o budowie innowacyjnych pojazdów kolejowych, które zwiększą konkurencyjność polskich producentów na rynkach światowych i otworzą się przed nimi perspektywy eksportowe. Jednym z omawianych rozwiązań jest budowa lokomotyw i pociągów o napędzie wodorowym. 

10:00

O godz. 10 rozpoczęła się m.in. debata "Innowacje – klucz do rozwoju transportu i przemysłu kolejowego". Biorą w niej udział prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz, członek zarządu PKP Andrzej Antoni Olszewski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel oraz Artur Dyczko - Zastępca Prezesa Zarządu ds. Strategii i Rozwoju JSW.

9:51

Kongres zaczyna się już za kilka minut i od razu mamy do wyboru aż 10 paneli. 

9:43 

Kongresu podzielony jest na 17 bloków tematycznych, w tym m.in. Społeczeństwo, System podatkowy, Nowe technologie, Handel i eksport, Biznes i przedsiębiorczość, Inwestycje oraz Gospodarka i Ekonomia. Pełny program debat i warsztatów dostępny jest pod tym linkiem

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy