Instal znalazł się na celowniku Stormmu

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 18-12-2007, 00:00

Są już chętni do nabycia akcji giełdowej spółki od Mostostalu-Export.

Są już chętni do nabycia akcji giełdowej spółki od Mostostalu-Export.

Przetarg dotyczący sprzedaży przedsiębiorstwa Instal Lublin, ogłoszony kilka tygodni temu jeszcze przez sędziego komisarza, nie został rozstrzygnięty, bo nie wpłynęła wówczas żadna oferta. Wystarczyło, by sytuacja budowlanej spółki się wyjaśniła i upadłość została oddalona, a chętni już się znaleźli.

— Mamy oferty zakupu Instalu. Rozważamy je. Wszystko oczywiście jest kwestią ceny — mówi Michał Skipietrow, prezes Mostostalu-Export.

Mostostal kontroluje blisko 72-procentowy pakiet Instalu. To właśnie główny akcjonariusz zaspokoił przed dwoma miesiącami wierzycieli lubelskiej firmy. Pozwoliło jej to wnioskować w sądzie o umorzenie postępowania upadłościowego. Pozytywna decyzja sądu uprawomocniła się na początku grudnia i zarząd odzyskał władzę w spółce.

Michał Skipietrow nie ujawnia, jaka cena za pakiet byłaby dla jego spółki satysfakcjonująca (biegli sądowi na potrzeby przetargu wycenili Instal na 30,2 mln zł). Nie wiadomo też, jakie podmioty zainteresowały się Instalem. Wcześniej Mostostal-Export chętnie handlował swoimi spółkami zależnymi z Maciejem Niebrzydowskim (a konkretnie — spółkami i inwestorami związanymi z jego matką, Elżbietą Sjöblom). Dobili targu m.in. w przypadku Elektromontażu-Warszawa (teraz Stormmu) oraz Budopolu. Czy mogą się dogadać i tym razem?

— Jesteśmy zainteresowani Instalem — twierdzi Krzysztof Kosiorek, prezes i jeden z głównych (obok Elżbiety Sjöblom) akcjonariuszy giełdowego Stormmu.

Nie ujawnia jednak, jaki pakiet akcji wchodziłby w grę oraz za jaką sumę.

— Na razie nie złożyliśmy jeszcze oficjalnej oferty, bo czekamy na wyklarowanie sytuacji w Instalu — zaznacza Krzysztof Kosiorek.

Oddalenie upadłości już się uprawomocniło, ale teraz chodzi m.in. o planowane podwyższenie kapitału w Instalu, o które wnioskował Mostostal Export. Nadzwyczajne walne w tej sprawie nie zostało jeszcze zwołane.

— Trwają ustalenia. Chcemy, aby walne odbyło się jak najszybciej. Kwestią do wyjaśnienia jest m. in., czy prospekt emisyjny będzie pisany na podstawie wyników z III kwartału czy całego 2007 roku — tłumaczy Michał Skipietrow.

Dodaje, że emisja będzie z prawem poboru, a kapitał spółki dzięki niej zostanie podwojony. Na razie nie precyzuje, kiedy Mostostal może podjąć decyzję o sprzedaży Instalu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy