Instalacja zgazowania węgla ma kosztować ponad 6 mld zł

14-03-2007, 14:59

Między 6,2 a 6,6 mld zł Kompania Węglowa szacuje koszty budowy instalacji zgazowania węgla kamiennego, która mogłaby powstać na Śląsku. Firma zamierza zlecić renomowanej międzynarodowej firmie przygotowanie kompleksowego studium wykonalności takiego przedsięwzięcia.

"Zaczynamy coraz śmielej myśleć o zgazowaniu węgla. To trudny i kosztowny temat. Wstępne studium koncepcyjne pokazuje, że samodzielnie nie będzie nas stać na taką inwestycję. Musimy jednak zainicjować ten proces i przygotować dokumenty dla potencjalnych inwestorów" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej prezes firmy, Grzegorz Pawłaszek.

O przetwarzaniu węgla kamiennego na gaz, a w przyszłości być może także na paliwa płynne, w środowisku górniczym mówi się od kilku lat. Kompania Węglowa sporządziła na razie wstępne studium, dotyczące możliwości budowy takiej instalacji, wykorzystującej węgiel z kopalń "Piast", "Ziemowit" i ewentualnie "Brzeszcze". Rocznie mogłoby to być ok. 6 mln ton do przerobu na gaz syntetyczny.

Według Pawłaszka, aby poważnie myśleć o budowie instalacji, konieczne jest przygotowanie profesjonalnej dokumentacji w postaci tzw. visibility study. Dopiero na tej podstawie można rozmawiać z potencjalnymi inwestorami. Zainteresowanie budową w Polsce tego typu instalacji wyrażały wcześniej największe światowe koncerny energetyczne.

"Technologia jest znana i wykorzystywana w świecie. Obecnie w różnych krajach powstaje ok. 70 takich instalacji. Z naszych analiz wynika, że budowa trwałaby 72 miesiące od chwili znalezienia inwestora. Czas zwrotu poniesionych nakładów wyniósłby, w zależności od wariantu, od 8,5 do 11 lat" - ocenił Pawłaszek.

Z ekspertyz wynika, że przedsięwzięcie już dziś byłoby opłacalne, a zakłada się, że ceny konkurencyjnych nośników - ropy i gazu ziemnego - w kolejnych latach nadal będą rosnąć. Gaz syntetyczny z węgla mógłby być wykorzystywany bezpośrednio w energetyce, ale możliwe byłoby też jego dalsze przetwarzanie, np. na paliwa płynne czy substancje chemiczne. W przyszłości zgazowanie węgla może być także etapem wytwarzania wodoru.

Według wcześniejszych informacji, instalacja zgazowania węgla mogłaby powstać np. w Oświęcimiu, gdzie znajduje się infrastruktura firmy chemicznej Dwory. Wymieniano również teren dawnej kopalni "Czeczott" w Woli k. Pszczyny. Badania wykazały, że do zgazowania świetnie nadaje się węgiel z kopalń dawnej Nadwiślańskiej Spółki Węglowej, które potem weszły w skład Kompanii Węglowej.

Pierwsza w Polsce laboratoryjna instalacja do zgazowania węgla w reaktorze ze złożem stałym działa od niedawna w Głównym Instytucie Górnictwa (GIG) w Katowicach. Pojemność reaktora wynosi 800 cm sześciennych. Można tam prowadzić eksperymenty zgazowania do temperatury 900 stopni, pod ciśnieniem 5 megapaskali. Produkowane gazy są on-line analizowane przy użyciu specjalistycznego chromatografu.

W GIG testowane są też różne rodzaje węgla kamiennego pod kątem wyboru surowca najlepiej nadającego się do zgazowania i produkcji wodoru. Uznano, że najlepsze pod tym względem parametry ma węgiel energetyczny z "Piast" i "Ziemowit". Badany był węgiel z pokładów, które będą eksploatowane za ok. 10 lat, a więc wtedy, kiedy technologia wodorowa powinna być już gotowa.

Najważniejszym polskim projektem badawczym w tym zakresie ma być instalacja już nie laboratoryjnego, ale podziemnego zgazowania węgla, ukierunkowanego na produkcję wodoru, nazywanego paliwem przyszłości. Projekt "Huge" ma kosztować ok. 3 mln zł. Został zgłoszony do 7. programu ramowego UE jako drugi w rankingu. Instalacja ma powstać w należącej do GIG Kopalni Doświadczalnej "Barbara" w Mikołowie.

Technologie zgazowania czy produkcji paliw płynnych z węgla, a także sekwestracji, czyli wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla, są już znane i testowane lub wdrażane przez światowe koncerny. Kilka tygodni temu swoje doświadczenia i technologie w zakresie tzw. "czystego węgla" przedstawiły w Katowicach m.in. Shell, RWE, BP, Alstom Power i Doosan Babcock. Paliwo wodorowe jest ciągle w sferze badań. PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Instalacja zgazowania węgla ma kosztować ponad 6 mld zł