Instalację granulacji mechanicznej nawozów wybudowały tarnowskie Azoty

PAP
opublikowano: 28-01-2009, 14:04

Zakłady Azotowe w Tarnowie wybudowały nową instalację granulacji mechanicznej nawozów. Dzięki niej będą produkować nawozy na światowym poziomie. Nowa instalacja kosztowała 94 mln zł.

Jak poinformował dziennikarzy w środę rzecznik spółki Jerzy Jurczyński, nowa instalacja o wydajności 1200 ton na dobę pozwala na wytwarzanie nawozów mineralnych o stabilnej, jednorodnej granulacji, co jest aktualnie jednym z kluczowych parametrów wymaganych na światowym rynku nawozów mineralnych.

"Oprócz granulacji mechanicznej poprawiamy jakość produktów nawozowych poprzez modernizację węzła pakowania i ekspedycji nawozów oraz modernizację młynowni kamienia dolomitowego. Przedsięwzięcia te są już obecnie bardzo zaawansowane w realizacji. Planujemy ich zakończenie jeszcze w tym roku" - ocenił Jurczyński.

Przypomniał, że Azoty Tarnów realizują inwestycje w sektorze nawozowym od kilku lat. Do momentu pozyskania środków z zeszłorocznej emisji akcji wydano na ten cel 70 mln zł. Po emisji zaplanowano kolejne 50 mln zł, z czego ze sprzedaży akcji pochodzi 38 mln zł.

Zgodnie ze strategią, w przyszłości produkcję tarnowskich Azotów zdominują nowoczesne tworzywa konstrukcyjne. W 2015 roku spółka będzie uzyskiwać 85 proc. przychodów z produkcji polimerów i produktów pochodnych uzyskiwanych w procesie ich wytwarzania. Saletrzak i saletra amonowa - główne produkty w obszarze nawozowym - mają docelowo stanowić 15 proc. sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane