Instalacje z komputera

SYS
opublikowano: 16-07-2008, 00:00

Dziś projektanci instalacji mają w ręku potężne narzędzie — komputerowe programy typu CAD.

Dziś projektanci instalacji mają w ręku potężne narzędzie — komputerowe programy typu CAD.

To już nie te czasy, gdy instalatorzy polegali na papierze technicznym i ołówku. Dziś mają do dyspozycji edytory graficzne, które pozwalają na projektowanie w wielu wymiarach. To nieoceniona pomoc dla projektantów instalacji sanitarnych, wentylacyjnych, grzewczych i elektrycznych. Mogą tworzyć powierzchnie trójwymiarowe, co pozwala na kreowanie zaawansowanych modeli 3D. W wizualizacjach modele można obserwować jako obrazy szkieletowe, z cieniowaniem powierzchni, usuniętymi liniami ukrytymi oraz jako fotorealistyczny materiał ilustracyjny. To projektant wybiera strukturalne powierzchnie, efekty oświetlenia i materiały tła. Może np. obliczyć długość przewodów w pomieszczeniu lub natężenie oświetlenia. Wyjątkowym rozwiązaniem jest automatyczne wstawianie złączek i kształtek — program opiniuje możliwości na podstawie wzajemnego położenia przewodów, po czym w oddzielnym oknie proponuje możliwe połączenia.

Zainteresowaniem projektantów cieszą się także odpowiednie zaawansowane rozszerzenia branżowe, czyli nakładki. Korzystają również z coraz bardziej dostępnej dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Dziś ta praca jest dużo łatwiejsza niż jeszcze kilkanaście lat temu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SYS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu