Instytucja sprawdzonego podatnika się opłaci

Krajowa Izba Gospodarcza
opublikowano: 21-08-2007, 00:00

ZDANIEM KIG

ZDANIEM KIG

Przedstawiony do konsultacji projekt ustawy regulującej działanie instytucji sprawdzonego podatnika zawiera rozwiązania korzystne z punktu widzenia przedsiębiorców i aparatu skarbowego. Mogłaby ona ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej i zarazem przyczynić się do skuteczniejszego egzekwowania zobowiązań podatkowych.

Szczególnie pozytywnym uprawnieniem sprawdzonego podatnika byłby przepis, że decyzja podatkowa, wobec której się odwołano, nie podlega wykonaniu do czasu wydania decyzji ostatecznej, a w razie wniesienia skargi do sądu administracyjnego — do czasu uprawomocnienia się orzeczenia. Takie rozwiązanie od lat postuluje Krajowa Izba Gospodarcza i inne organizacje przedsiębiorców. Z pewnością ograniczyłoby ono ryzyko błędnych decyzji aparatu skarbowego, skutkujących bankructwami dobrze działających firm.

Kontrola mogłaby zostać wszczęta u sprawdzonego podatnika nie wcześniej niż po upływie miesiąca od doręczenia mu zawiadomienia. Przyczyniłoby się to do zmniejszenia uciążliwości prowadzenia działalności gospodarczej oraz skutkowałoby sprawniejszym przeprowadzaniem kontroli podatkowej w rzetelnych firmach. Z satysfakcją przyjmujemy uwzględnienie poprawek zgłoszonych przez KIG, a polegających na uzależnieniu wysokości opłaty za wpis do rejestru sprawdzonych podatników od wielkości podmiotu oraz wykreśleniu możliwości wyrażenia zgody przez sprawdzonego podatnika na wcześniejsze wszczęcie u niego kontroli.

Krajowa Izba Gospodarcza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krajowa Izba Gospodarcza

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu