Instytucje finansowe: Po brexicie złoty będzie podatny na wstrząsy wtórne

Status waluty ryzykownej sprawi, że złoty pozostanie w najbliższym czasie podatny na zawirowania na globalnych rynkach, oceniają eksperci globalnych instytucji finansowych.

Wynik brytyjskiego referendum odbije się na rynkach wschodzących serią wstrząsów wtórnych, a najbardziej poszkodowane będą waluty uważane za ryzykowne, w tym zwłaszcza złoty, napisali w raporcie analitycy Commerzbanku. To opinia, którą podzielają także inne instytucje. Zdaniem Petra Krpaty z ING notowania euro nad Wisłą powinny zmierzać w kierunku 4,52-4,54 zł, a według Piotra Matysa z Rabobanku złoty pozostanie wrażliwy na wszelkie zawirowania związane z brexitem przez politykę nowego rządu, w wyniku której zachwiana została pozycja złotego jako stabilnej waluty. Jest jeszcze zbyt wcześnie, by inwestorzy zaczęli rozważać zakupy walut rynków wschodzących całego regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, dodaje Piotr Matys.

Zdaniem Phoenixa Kalena z Societe Generale złoty będzie notowany wobec euro na niższych od obecnych pułapach jeszcze przez najbliższe tygodnie. Gospodarka znad Wisły jest powiązania z brytyjską, eksport ma znaczący wkład do PKB, a do tego dochodzi uzależnienie Polski od transferów od imigrantów oraz funduszy strukturalnych, finansowanych także przez Wielką Brytanię. Po zakończeniu wyprzedaży szereg czynników przemawia jednak za powrotem lepszego zachowania walut z rynków wschodzących, ocenia specjalista Societe Generale. Są to według niego łagodna polityka monetarna głównych banków, a także stabilizacja notowań ropy i kursu dolara.

W poniedziałek kurs euro do złotego umocnił się o niespełna 1 grosz, do 4,46 zł.

Złoty, banknoty, paczki
Złoty, banknoty, paczki
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane