Instytucje liderem, drobni wracają do gry

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 16-02-2010, 00:00

Hossa zmobilizowała

W 2009 r. największy udział w obrotach akcjami miały krajowe instytucje i zagranica — odpowiednio 37 i 36 proc. Osoby fizyczne odpowiadały za 27 proc. handlu

Hossa zmobilizowała

inwestorów

indywidualnych, którzy

skokowo zwiększyli swoje

udziały w obrotach akcjami.

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) przedstawiła raport "Inwestorzy w obrotach giełdowych 2009 r.", który powstał na bazie ankiet rozesłanych do uczestników rynku. Wynika z niego, że w ubiegłym roku średnia wartość tran- sakcji wyniosła 12,9 tys. zł.

— Średnia wartość tran- sakcji była najniższa od 6 lat —mówi Tomasz Wiśniewski, wicedyrektor działu produktów informacyjnych z GPW.

Na koniec 2009 roku liczba rachunków maklerskich wyniosła prawie 1,1 mln sztuk (+ 25 proc. r/r), z czego aktywnych kont było 254,5 tys.

Internet na fali

W drugiej połowie ubiegłego roku udział zagranicy i krajowych instytucji w obrotach akcjami wyniósł po 37 proc. W porównaniu z pierwszą połową 2009 r. udział tych grup inwestorów praktycznie nie zmienił się. Aktywność zwiększyli za to indywidualni gracze. W pierwszym półroczu zeszłego roku ich udział skoczył o 11 punktów proc. w stosunku do drugiego półrocza 2008 i wyniósł 28 proc.

— Tak istotny wzrost w strukturze obrotów to efekt hossy, którą mieliśmy w zeszłym roku — komentuje Tomasz Wiśniewski.

W całym 2009 r. osoby fizyczne odpowiadały za 27 proc. obrotu akcjami, zagranica 36 proc. (spadek o 7 pkt proc.), a instytucje miały najwięcej, bo 37 proc. (spadek o 2 pkt proc.).

Jeśli chodzi o czołówkę brokerów zagranicznych, to lider na przestrzeni ostatnich lat nie zmienia się. Inwestorzy z Wielkiej Brytanii mają 68-procentowy udział w strukturze obrotów zagranicznych graczy. Wśród krajowych instytucji karty rozdają TFI oraz OFE. W 2009 po znaczącym spadku aktywa funduszy wróciły na ścieżkę dynamicznego wzrostu. W zeszłym roku aktywa TFI wzrosły o 25 proc., do 93 mld zł.

— Aktywność funduszy inwestycyjnych znacznie wzrosła. Wykorzystały hossę — dodaje Tomasz Wiśniewski.

W drugiej połowie 2009 roku udział TFI w obrotach akcjami instytucji krajowych wzrósł do 41 proc. z 33 proc. w pierwszej połowie roku.

Z roku na rok rośnie rola internetu w obrotach. W ubiegłym roku udział transakcji realizowanych przez internet w obrotach indywidualnych wyniósł 69 proc. Tymczasem jeszcze w 2005 r. było to 29 proc.

Zmiany na NC

Ciekawe informacje płyną także z rynku NewConnect (NC). Tam w obrotach dominują osoby fizyczne. W 2009 roku inwestorzy indywidualni wygenerowali 89 proc. obrotów. W stosunku do 2008 r. był to spadek o 3 pkt proc.

— Udział inwestorów w obrotach na NewConnect spadł poniżej 90 proc. To symboliczna chwila — mówi Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

Symboliczna, bo krajowe instytucje finansowe wreszcie dostrzegły, że rynek alternatywny to ciekawa nisza. Ich udział w obrotach akcjami na NC zwiększył się z 6 do 9 proc.

Na rynku terminowym nadal dominują inwestorzy indywidualni, którzy od wielu lat utrzymują nad nim kontrolę (ponad 50 proc. obrotów). W ubiegłym ro- ku było to 52 proc. Jeśli chodzi o brokerów zagranicznych na rynku terminowym, to w ostatnich latach do- minującą rolę odgrywają Austriacy.

Przy okazji podsumowania ubiegłego roku warto jeszcze podkreślić systematycznie rozwijający się obrót obligacjami. W całym 2009 r. obrót na rynku Catalyst wyniósł 5,1 mld zł, z czego 4,9 mld zł było realizowane w transakcjach pakietowych.

— Wielkość obrotów obligacjami korporacyjnymi zbliżyła się już do wartości z wiedeńskiej giełdy, choć my dopiero ruszamy z tym rynkiem —podkreśla prezes GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu