Instytut Farmaceutyczny kontra koncern Eli Lilly

Joanna Barańska
opublikowano: 10-05-2007, 00:00

Punkt w sporze o lek na schizofrenię zyskał krajowy instytut. Do niego należy kolejny ruch.

Punkt w sporze o lek na schizofrenię zyskał krajowy instytut. Do niego należy kolejny ruch.

Olanzapina jest substancją stosowaną w leczeniu schizofrenii. Pierwszy produkował ją amerykański koncern Eli Lilly, zgłaszając wynalazek do opatentowania w USA w 1990 r. W Polsce wynalazek Eli Lilly został zgłoszony w 1996 r. i opatentowany w 2002 r. Polski patent dotyczył jednak tylko jednej, tzw. drugiej, postaci substancji. Postać tzw. pierwsza jest uważana za mało trwałą.

Sporna postać

Sposobem wytwarzania pierwszej postaci zajął się polski Instytut Farmaceutyczny, któremu udało się opracować jej formę stabilną. Po opatentowaniu drugiej postaci w Polsce przez Eli Lilly instytut wystąpił o unieważnienie patentu koncernu, twierdząc, że nie jest on nowy i wynika z bieżącego stanu techniki.

— Obie postacie olanzapiny nie różnią się pod względem składu i działania. Inny jest jednak sposób obróbki. To są dwie różne metody otrzymywania tej substancji — mówi Iwona Sierzputowska, rzecznik patentowy Eli Lilly.

Spór przed Urzędem Patentowym (UP) toczył się trzy lata i zakończył się decyzją UP, oddalającą sprzeciw Instytutu Farmaceutycznego. UP uznał jednak, że wniosek instytutu nie jest sprzeciwem, lecz wnioskiem o unieważnienie. W tym drugim przypadku instytut musiałby wykazać, że w unieważnieniu patentu Eli Lilly ma tzw. interes prawny. W przypadku sprzeciwu takiego wymogu nie ma. UP uznał, że instytut nie ma interesu prawnego i dlatego oddalił wniosek. I to właśnie stało się przyczyną, dla której Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność decyzji UP.

— UP nie powinien posuwać się do zmiany żądania Instytutu Farmaceutycznego ze sprzeciwu na unieważnienie. Wyszedł poza wniosek instytutu, czego mu robić nie wolno — wyjaśniła sędzia Danuta Szydłowska.

Martwy patent

Instytut może więc jeszcze raz zażądać od UP postępowania wobec patentu Eli Lilly.

— Po co miałby to robić, skoro polska olanzapina praktycznie wyparła naszą z rynku i nasz patent w niczym instytutowi nie przeszkadza — mówi Iwona Sierzputowska.

Według „Przeglądu Technicznego”, który w 2005 r. przyznał instytutowi nagrodę za opracowanie metody wytwarzania pierwszej postaci olanzapiny, jej rynek w Polsce jest wart 100 mln zł rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Instytut Farmaceutyczny kontra koncern Eli Lilly