Intel wieszczy wzrosty w IT

Katarzyna Latek
13-11-2009, 06:48

Koncern liczy, że firmy, które zamroziły wydatki na informatykę, w przyszłym roku ruszą na zakupy

— Spodziewamy się odbicia dla całej branży w 2010 r. Raczej nie będzie to jeszcze wielki boom, ale powrót do wzrostów — uważa Tomasz Klekowski, szef Intela na Europę Środkową i Wschodnią.

Najgorszy dla branży IT był początek 2009 r. Wcześniej firmy wyprodukowały bardzo dużo sprzętu, musiały więc go sprzedawać, by dostosować się do zmniejszonych zamówień. Ograniczały bieżącą produkcję i zarówno one, jak też ich klienci minimalizowali koszty.

W tym czasie Intel przeprowadzał restrukturyzację i inwestował w nowe produkty oraz fabryki.

— W czasach spowolnienia staramy się maksymalnie inwestować w nowe produkty. W efekcie, gdy sytuacja się poprawia, mamy nowe portfolio, z którym wychodzimy do naszych klientów — mówi szef Intela.

I faktycznie: w trzecim kwartale nastąpiła zdecydowana poprawa.

— Popyt wzrósł zarówno ze strony klientów indywidualnych, jak i firm. Dlatego nasze wyniki były znacznie lepsze, niż przewidywano, zarówno jeśli chodzi o przychody, jak i marżę — wyjaśnia Tomasz Klekowski.

Choć widać już ożywienie, daleko jeszcze do wzrostów na poziomie 2007 czy 2008 r.

— Między trzecim a czwartym kwartałem planujemy wzrost obrotów na poziomie niespełna 10 proc. — opowiada szef intela.

Jego zdaniem, Polska na tle innych krajów naszej części Europy jest w niezłej sytuacji. Najlepiej radzi sobie rynek konsumencki. Sprzedaż "ciągną" przede wszystkim notebooki i netbooki. Dobrze mają się także małe projekty realizowane przez samorządy oraz sektor małych i średnich firm. Znacznie gorzej jest nadal w segmencie korporacji i dużych zamówień rządowych.

— Mimo że polski rząd dysponował pieniędzmi z funduszy unijnych, nic się tutaj nie wydarzyło. Branża bardzo mocno to odczuła — mówi szef Intela.

Sektor korporacji długo odkładał inwestycje, jednak to właśnie one spowodują w końcu mocne odbicie. Jakie? Czytaj w piątkowym „Pulsie Biznesu”. Dowiesz się z niego także, co na to prezesi innych spółek IT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Intel wieszczy wzrosty w IT