Intel znów myśli o inwestycji w Polsce

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 07-05-2010, 00:00

Przedstawiciele giganta IT odwiedzili uczelnie w Warszawie i Wrocławiu. Może wrócą.

Przedstawiciele giganta IT odwiedzili uczelnie w Warszawie i Wrocławiu. Może wrócą.

Intel ma w Polsce centrum badawcze w Gdańsku. To największe laboratorium firmy w Europie, pracuje w nim aż 500 inżynierów. Pięć lat temu szef Intel Technology Poland chciał ściągnąć tu inwestycję za 200 mln zł, ale nie udało się zdobyć 7 mln zł rządowego grantu i projekt uciekł z Polski. Znów mamy szansę na ciekawą inwestycję amerykańskiego koncernu. Tym razem trochę bardziej na południe.

Jadą na południe

— Przedstawiciele firmy byli na Politechnice Wrocławskiej. Mieli swoją prezentację o równoległym procesowaniu. Potem wysłuchali prezentacji studentów, doktorantów i profesorów — mówi jeden z uczestników spotkania.

— Rzeczywiście, mieliśmy wizytę z Intela, ale nie mogę ujawnić szczegółów. Prowadzimy wiele rozmów z potencjalnymi inwestorami — mówi Tomasz Gondek z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Ludzie z Intela byli też w stolicy: na Politechnice Warszawskiej i na spotkaniach z przedstawicielami rządu. Amerykańskie biuro prasowe koncernu przez tydzień nie odpowiedziało nam na pytanie o wizytę.

— Stawiałbym na Wrocław, bo Warszawa jest droższa, a poza tym konkurencja o talenty jest tu większa — ocenia nasz rozmówca.

Jeden z przedstawicieli polskiej strony ocenia, że to jeszcze bardzo odległa sprawa. Pod uwagę brane jest też m.in. miasto w Rumunii i jedna z metropolii Europy Zachodniej. Podobno w tym momencie projekt jest "w dalszej ewaluacji". Inna osoba twierdzi, że przy tego typu projektach może to oznaczać, że z inwestycji nici.

Rosną gdzie indziej

Chodzi o centrum rozwoju produktów. Nie wiadomo, jak duża miałaby być ta inwestycja. Jednak pewne wyobrażenie daje informacja prasowa z końca kwietnia. Intel poinformował w niej, że wyda 177 mln USD na rozwój takiego centrum w Meksyku. W trzy lata liczba inżynierów ma wzrosnąć z 400 do 550. Założone 10 lat temu laboratorium wystartowało z 30 pracownikami.

Jednocześnie koncern rozwija gdańskie centrum.

— W tym roku chcemy zatrudnić jeszcze ponad 100 osób. Szukamy inżynierów programistów. Nasi pracownicy zajmują się oprogramowaniem i sterownikami do procesorów i chipsetów nowej generacji. Produkty, nad którymi dziś pracują, pojawią się na świecie za rok-dwa czy nawet trzy — mówi Radosław Walczyk z Intel Technology Poland.

Notowany na Nasdaq koncern ma główne laboratoria m.in. w Seattle, Hillsboro, Santa Clara, Pittsburghu, Guadalajarze, Pekinie czy Bangalore. W Europie centra badawcze znajdują się w Belgii, Francji, Niemczech, Irlandii, Rosji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Polsce. Intel opublikował niedawno znakomite wyniki za pierwszy kwartał: przychody sięgnęły 10,3 mld USD, a zysk netto 2,4 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu