Inteligentna infrastruktura zazieleni dystrybucję i ograniczy koszty

Partnerem publikacji jest Stoen Operator
opublikowano: 25-10-2022, 14:05
aktualizacja: 25-10-2022, 16:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rozmowa z Robertem Stelmaszczykiem, prezesem zarządu Stoen Operator

Robert Stelmaszczyk
prezes zarządu Stoen Operator

Naszym celem jest transgraniczny rozwój inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej, który pozwoli zwiększyć efektywność funkcjonowania sieci, a dla klientów będzie oznaczał większe bezpieczeństwo dostaw oraz niższe koszty.

Dlaczego EGI Grid (Europe's Green and Intelligent Grid) to szczególnie ważny projekt?

EGI Grid wpisuje się w nasze zobowiązanie wsparcia zielonej transformacji w sieci dystrybucyjnej. Jest też elementem strategii Grupy E.ON i będzie największym projektem związanym z dofinansowaniem w obszarze dystrybucji. Zarówno realizowany projekt, jak i działania zmierzające do uzyskania unijnego statusu PCI w obszarze smart grid, będą pierwszym tego typu przedsięwzięciem przeprowadzonym przez OSDe (operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego) w Polsce. O jego skali świadczy lista partnerów tej inicjatywy, z którymi wspólnie zawiązaliśmy konsorcjum o nazwie EGI Grid. W jego skład wchodzą: Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz CEZ Distribuce. Ponadto dołączeniem do projektu PCI na późniejszym etapie procesu aplikacyjnego jest zainteresowana firma E.ON Energidistribution AB.

Jaki jest cel tego projektu?

Naszym celem jest transgraniczny rozwój inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej, który pozwoli zwiększyć efektywność funkcjonowania sieci, a dla klientów będzie oznaczał większe bezpieczeństwo dostaw oraz niższe koszty. Nowoczesna infrastruktura pozwoli nam także na odbieranie i przesył większej ilości energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Projekt umożliwi również wykorzystanie technologii do efektywniejszego zarządzania majątkiem i tym samym do ograniczenia wydatków inwestycyjnych, które byłyby konieczne w przypadku standardowego podejścia. Przykładowo system DTS (ang. Distributed Temperature Sensing) pozwala na automatyczny i dynamiczny pomiar obciążeń sieci. Celem projektu jest także obniżenie stawek dla naszych klientów.

Dlaczego uzyskanie statusu PCI jest tutaj kluczowe?

PCI, czyli projekty wspólnego zainteresowania (ang. projects of common interest), to przedsięwzięcia mające strategiczne znaczenie w realizacji europejskiej polityki energetycznej i klimatycznej Unii Europejskiej. Status PCI pozwoli nam korzystać m.in. z przyspieszonej procedury wydawania pozwoleń i decyzji administracyjnych. Bez nich nie bylibyśmy w stanie zrealizować tak dużego międzynarodowego przedsięwzięcia w wyznaczonym czasie. Dzięki statusowi PCI będziemy mogli także wnioskować o wsparcie finansowe w ramach instrumentu „Łącząc Europę” w formie bezzwrotnych dotacji lub innowacyjnych instrumentów finansowych.

Jakie są warunki uzyskania statusu PCI?

Żeby ubiegać się o status PCI, należy przede wszystkim wykazać, że realizacja projektu przyniesie znaczące korzyści co najmniej dwóm państwom członkowskim UE. Nasze konsorcjum musi jednocześnie udowodnić, że inicjatywa przyczyni się do integracji wewnętrznego rynku energii UE, poprawy jego konkurencyjności, a także zwiększenia bezpieczeństwa dostaw.

O jak wysokie dofinansowanie się ubiegacie?

Całkowita wartość projektu szacowana jest na około 700 mln EUR. Z funduszy Unii Europejskiej chcielibyśmy uzyskać przynajmniej 50 proc. tej kwoty, ale liczymy na nawet 70 proc. Byłby to największy projekt PCI w dziedzinie dystrybucji energii w kraju i jeden z większych w Europie.

A na jakim etapie jesteście, jeśli chodzi o EGI Grid?

Za nami już wstępne prace przygotowawcze. We wrześniu uruchomiliśmy stronę internetową projektu, a teraz skupiamy się na wniosku o pozyskanie statusu PCI. Nabór o wpisanie na listę rozpocznie się w czwartym kwartale. W perspektywie kolejnych dwóch lat będziemy dopełniać formalności związanych z wnioskiem o dofinansowanie z instrumentu „Łącząc Europę”, a sam projekt, zgodnie z naszymi założeniami, ma być realizowany w latach 2024–2030.

Czy bierzecie pod uwagę czarny scenariusz, który zakłada, że możecie nie uzyskać tego dofinansowania? Bez niego wdrażanie rozwiązań z kategorii smart grid jest zagrożone?

Dla realizacji projektu EGI Grid ułatwienia w zakresie legislacji związane ze statusem PCI oraz dodatkowe środki są kluczowe. Jednak bierzemy pod uwagę opcję, że możemy nie pozyskać dofinansowania. Byłby to dla nas duży problem, jednak nie przekreśliłby długofalowego planu Stoen Operator wdrażania rozwiązań sieciowych typu smart grid. Od 2022 r. znacząco zwiększyliśmy wartość inwestycji w zakresie rozbudowy inteligentnej sieci elektroenergetycznej. To jest naszym priorytetem i częścią globalnej strategii sieciowej Grupy E.ON.

W najbliższych dziewięciu latach planujemy przeznaczenie aż 4 mld zł na rozbudowę sieci, z czego prawie 800 mln zł wydamy na sieci inteligentne. Pierwszy program wymiany standardowych liczników energii elektrycznej na liczniki inteligentne warszawiacy będą mogli zauważyć już w najbliższych miesiącach. Co więcej, także w tym roku planujemy mieć ponad 100 osiedlowych stacji średniego napięcia typu smart. Tegoroczne działania to jedynie rozgrzewka przed kolejnymi projektami.

Sprytna sieć

Smart grid to inteligentna sieć dystrybucyjna i powiązane z nią wszelkie technologie informatyczno-telekomunikacyjne, które integrują działania każdej ze stron – wytwórców, dystrybutorów i odbiorców energii elektrycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane