Inteligentne domy podatne na ataki

DI, PAP
opublikowano: 17-02-2015, 00:00

Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) ostrzega

Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) ostrzega przed zagrożeniami płynącymi z korzystania z podłączonych do internetu urządzeń w ramach tzw. inteligentnych domów. Ryzyko włamania do takich systemów jest wysokie.

„Twój inteligentny czajnik, bez twojej wiedzy, może stać się częścią botnetu (grupa komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem)” — ostrzega ENISA, zwracając uwagę, że domowe urządzenia podłączane do światowej sieci mogą stać się narzędziem wykorzystywanym przez cyberprzestępców.

Szczególnie niebezpieczne są zintegrowane z internetem systemy monitorowania mieszkań, które mogą posłużyć m.in. do śledzenia zachowań domowników, poznawania ich zwyczajów, a co za tym idzie — do naruszania ich prywatności i kradzieży osobistych informacji. ENISA podkreśla, że hakerzy mogą np. doprowadzić do rozmrażania lodówek lub rozregulowania systemu grzewczego.

W ostateczności mogą doprowadzić do zdalnego wyłączenia systemu alarmowego lub otwarcia drzwi wejściowych. Wielu zagrożeń można uniknąć dzięki niepodłączaniu tzw. inteligentnych urządzeń do internetu. Duża część maszyn typu smart nie ma zabezpieczeń chroniących przez zagrożeniami cybernetycznymi. Konieczne są także szkolenia wśród producentów i projektantów sprzętu elektronicznego, aby ci zwracali większą uwagę na kwestie bezpieczeństwa.

Zintegrowane systemy inteligentnych domów pozwalają na zdalne sterowanie, nawet z bardzo dużej odległości, m.in. oświetleniem, klimatyzacją, roletami okiennymi, systemem alarmowym, telewizorem i systemem audio itp. Użytkownicy mogą sterować nimi za pomocą komputerów, tabletów czy zaawansowanych technologicznie telefonów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu