Intensywne zakupy

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 29-05-2003, 00:00

W dalszym ciągu trwa gorączka zakupów na krajowym rynku zbóż. Agencja Rynku Rolnego, chcąc sprostać zapotrzebowaniu, z tygodnia na tydzień zwiększa partię pszenicy wystawianą na giełdowych przetargach. Zdaniem analityków, jeśli w kolejnych tygodniach utrzyma się wysokie zapotrzebowanie na zboże, to magazyny ARR mogą bardzo szybko opustoszeć.

W ubiegłym tygodniu agencja wystawiła na sprzedaż 120 tys. ton pszenicy. W tym zdecydowała się zaoferować 200 tys. ton. Zwiększanie oferty przez agencję pozwoliło zapanować nad rosnącymi cenami.

Jednak według analityków, na dłuższą metę, bez uruchomienia znaczącego importu trudno będzie zapanować nad rozchwianym rynkiem. Wydaje się, że już teraz warto pomyśleć o sprowadzeniu dodatkowych partii zbóż z zagranicy, zanim ARR ogłosi wyczerpanie zapasów. W grę wchodziłby bezcłowy import. Jednak trzeba przyznać, że jego atrakcyjność mógłby obniżyć utrzymujący się od dłuższego czasu wysoki kurs euro względem naszej waluty.

Na giełdzie w Hanowerze pszenica z dostawą na wrzesień kosztuje około 511 zł/t, a w Chicago kontrakty lipcowe są warte około 435,2 zł/t. W kraju ceny pszenicy wahają się grubo powyżej 525 zł/t.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Intensywne zakupy