Intensywny tydzień dla funta, jena i dolara

Tomasz Gessner, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 15-09-2017, 15:37

Tydzień kończy się wygenerowaniem wyraźnie ponadprzeciętnej aktywności na rynku funta oraz jena.

 W odniesieniu do japońskiej waluty warto spojrzeć na nieco szerszy obraz, a więc przez pryzmat zachowania indeksu syntetycznego na wykresie tygodniowym.

JPY Index – wykres tygodniowy

 Do końca kształtowania świecy w tym interwale zostało dobrych parę godzin, a zatem można przyjąć, że podaży będzie już trudno wyrwać dotychczas wypracowaną przestrzeń. Jeśli tak wysoka, czarna świeca zostanie potwierdzona przez poziomy dzisiejszego wygaszenia handlu, warto również pamiętać o sytuacji technicznej tego instrumentu, bowiem oznaczałoby to atak elementem o takiej, podażowej wymowie na obszar dość istotnego w dłuższym horyzoncie wsparcia, a więc bronionego już wcześniej 50% zniesienia. W sytuacji rozwinięcia przeceny indeks jena miałby prawo kontynuować ruch spadkowy w kierunku 78,6%, gdzie przy okazji znajdziemy też strefę wsparcia wynikającą z price action.

Słabsze dane o sprzedaży detalicznej z USA

Dzisiejsze popołudnie stoi pod znakiem publikacji danych makro z rynku amerykańskiego. Zwróciłbym jednak jeszcze uwagę na wczorajsze, nieco wyższe odczyty inflacji CPI, na które dolar praktycznie nie zareagował (będąc wyprzedanym). To pokazuje, że sentyment do amerykańskiej waluty pozostaje słaby i zostanie to podkreślone przy pierwszej, napotkanej okazji. Taka okazja pojawiła się już dzisiaj w postaci publikacji odczytów o sprzedaży detalicznej w USA, które rozczarowują. Amerykańska waluta zareagowała na nie osłabieniem od razu, a tym samym tydzień może się zakończyć blisko minimów dotychczasowego trendu spadkowego dolara.

GBP/USD – wykres tygodniowy

Ten tydzień przyniósł sporo ruchów kierunkowych. Poza wspomnianym jenem, czy dolarem, wyraźne umocnienie na całej linii zanotował także funt. W przypadku zestawienia funta z amerykańskim dolarem, na wykresie tygodniowym otrzymujemy rozbudowanie ruchu wzrostowego i wejście już bezpośrednio w dość szeroką strefę podażową, wynikającą z dołków z 2008 roku w rejonie 1,3560. Przekroczenie tej strefy otwierałoby drogę w kierunku kolejnej, podażowej bariery, a więc okolic 1,39, gdzie znajdzie się klaster Fibo zniesień 38,2% i 61,8% poprzedniej fal spadkowych, wraz z minimami z lutego 2016 roku. To potencjalna strefa, gdzie popyt powinien uważać.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Gessner, EFIX Dom Maklerski S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Intensywny tydzień dla funta, jena i dolara