Inter Cars obiecuje poprawę

PJ
opublikowano: 02-03-2011, 00:00

Ubiegły rok był dla dystrybutora części słabszy od 2009. Ten ma być lepszy. Spółka wejdzie do Bułgarii.

Ubiegły rok był dla dystrybutora części słabszy od 2009. Ten ma być lepszy. Spółka wejdzie do Bułgarii.

Dla Inter Cars, spółki zajmującej się dystrybucją części motoryzacyjnych, 2010 r. był trudny. Przychody ze sprzedaży grupy wzrosły co prawda z około 2,1 mld zł do 2,4 mld zł, ale z zyskami było gorzej. Wynik netto przypadający na jednostkę dominującą spadł z 67,8 mln do 62,9 mln zł, zysk operacyjny ze 119,9 mln do 112,4 mln zł. Jak tłumaczy to firma?

— Rok 2009 nie jest dobrym odnośnikiem do porównań. Na skutek gwałtownego osłabienia złotego wobec euro pod koniec 2008 r., w I kw. 2009 r. zysk netto w był o 10 mln zł wyższy niż w I kw. 2010 r. Wtedy podnosiliśmy ceny na nasze produkty i uzyskiwaliśmy wyższe marze, które z nawiązką kompensowały ujemne różnice kursowe. Na wynik w 2010 r. negatywnie wpłynęło też porządkowanie naszej fabryki Feber w Sieradzu, głównie wskutek kosztów jednorazowych. W tym roku sytuacja na tym rynku powinna się poprawić, a więc i fabryka nie będzie obciążać naszych wyników — mówi Piotr Kraska, członek zarządu Inter Carsu.

Spółka w 2011 r. spodziewa się poprawy wyników, choć prognoz nie ujawnia.

— Szacujemy, że koszt pieniądza zmniejszy się w porównaniu z 2010 r. o kilka milionów złotych dzięki obniżce marż i prowizji banków finansujących naszą spółkę — mówi Piotr Kraska.

Inter Cars nadal rośnie organicznie.

— Bardzo dynamicznie rozwija się sprzedaż części na rynku rumuńskim, w tym roku wchodzimy także do Bułgarii. Nadal jednak podstawowym rynkiem pozostaje Polska. Z niej będzie pochodziła większość naszych przychodów. Dobrze na ten rok wróżą już wyniki IV kw. 2010 r., lepsze od konsensusu analityków — dodaje Piotr Kraska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy