Czytasz dzięki

Inter - System zmierza na giełdę

EG
opublikowano: 16-09-2011, 00:00

Mamy profesurę z rynku publicznego — chwali się dolnośląska firma budowlana.

Mamy profesurę z rynku publicznego — chwali się dolnośląska firma budowlana.

Inter-System, wrocławska spółka z sektora budownictwa kubaturowego, zaczyna marsz na giełdowy rynek. Globalna sytuacja na razie jest niesprzyjająca, dlatego prezes Marek Nowara chce wykorzystać czas zawieruchy na wzmacnianie fundamentów firmy.

— Chcemy świadczyć usługi w systemie zaprojektuj-zbuduj i finansuj. Przygotowujemy się do uczestnictwa w projektach PPP. Rynek publiczny stanowi 90 proc. naszych zamówień, mamy z tego profesurę — mówi Marek Nowara.

Prezes chce, by Inter-System nie był jedynie spółką budowlaną,ale raczej inżynieryjną, która może też finansować inwestycje, nawet w dłuższym terminie. Dla samorządów chce być inwestorem zastępczym szkół, przedszkoli, basenów czy szpitali. Już teraz jest w stanie skrócić proces inwestycyjny z 2,5 do nawet roku. Choć jest firmą średniej wielkości, w przetargach — zwłaszcza dolnośląskich — skutecznie konkuruje z takimi potentatami, jak Budimex czy Skanska.

— Mamy świetne kontakty z instytucjami finansowymi, potrafimy wynegocjować finansowanie znacznie bardziej korzystne niż skarbnicy gmin czy miast. Ostatnie projekty realizowaliśmy przy koszcie pieniądza WIBOR plus 1 proc. — mówi Marek Nowara.

Marek Nowara, prezes i właściciel pakietu większościowego Inter-Systemu, przekonuje, że jego pomysł na rozwój spółki jest nowatorski. Jego zapał studzi jednak Wojciech Cholewa, pełnomocnik zarządu ds. projektów PPP w ABM Solid. Uważa, że przy spełnieniu pewnych warunków wynegocjowanie tak taniego finansowania "nie jest niemożliwe".

— Większość naszych klientów to także samorządy, ABM Solid oferuje inwestorom również organizowanie finansowania. Taki model ma szansę się sprawdzić, choć na razie plan budowania spółki na projektach PPP nie jest łatwy do zrealizowania, m.in. ze względu na ograniczanie deficytu budżetowego — przekonuje Wojciech Cholewa.

Inter-System może zadebiutować na parkiecie w 2012 r. Technicznie jest na to gotowy: przekształcił się w spółkę akcyjną, przeszedł audyt, przystąpił do systemu informowania MSR.

— Upublicznienie jest związane ze zwiększeniem wiarygodności oraz potrzebami kapitałowymi na realizację jednego lub kilku dużych przedsięwzięć. Myślę, że nastąpi to w ciągu kilkunastu miesięcy. Początkowo do akcjonariuszy trafi pakiet 10-20 proc. akcji. Kolejne emisje wypuścimy na rynek, kiedy spółka podrośnie — mówi prezes Marek Nowara.

W 2010 r. spółka wypracowała powyżej 200 mln zł przychodów i dwucyfrowy zysk netto. Zatrudnia 250 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane