Internet Group odwołał prognozy

KZ, ESPI
opublikowano: 13-11-2008, 09:21

Giełdowa spółka zdecydowła się odwołać prognozy wyników na 2009 i 2009 r., opublikowane zaledwie 5 miesięcy temu. Powodów jest kilka.

Pierwsza z przyczyn to pogorszenie sytuacji makroekonomicznej, rzutujące na niepewność co do prognozowanego tempa wzrostu rynku reklamy. Zakładano, że wrośnie on w tym roku o 11 proc., a w przyszłym – o 8 proc. Obecne szacunki to – odpowiednio – 10,5 i zaledwie 1,7 proc.

Niższe od oczekiwań były też kursy walut, co przełożyło się na spadek przychodów w ramach działalności telekomunikacyjnej i call center. Powodem odwołania prognoz jest również spowolnienie tempa rozwoju oraz deprecjacja walut republika nadbałtyckich (tam osiągana jest istotną część przychodów i zysków w ramach segmentu platformy mediowej), niepewność rozwoju nowych projektów w zmienionych warunkach ekonomicznych, oraz brak spłaty części zadłużenia. Spółce nie udało się bowiem sprzedać akcji i z wpływów z tego spłacić obligacji o wartości 40 mln zł. To – a także wzrost stawek WIBOR - przełożyło się na wyższe koszty finansowe.

Spółka nie miała również możliwości konsolidacji części zysków przypadających udziałowcom mniejszościowym w przypadku spółek działających w republikach nadbałtyckich.

„W warunkach obecnej niepewności związanej z kryzysem i zakładanymi przez inne podmioty ograniczeniami wydatków na marketing i inwestycje Zarząd nie może w odpowiedzialny sposób prognozować, że zostaną wypracowane przychody i zyski założone w czasie dobrej koniunktury rynkowej. W szczególności zachodzące zmiany w otoczeniu makroekonomicznym, mogą mieć wpływ na wycenę aktywów spółki, której wpływ na wynik w chwili obecnej jest trudny do przewidzenia.” – napisano w komunikacie.

Według prognoz, w tym roku spółka miała zarobić 14,1 mln zł przy 416 mln zł przychodów. W przyszłym roku zysk netto miał wzrosnąć do 34,1 mln zł, a przychody – do 461 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, ESPI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Internet Group odwołał prognozy