Internet ma szansę trafić pod strzechy

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 20-02-2008, 00:00

Startują przetargi

Startują przetargi

na WiMAX. UKE spodziewa

się dużego zainteresowania,

więc daje fory samorządom.

Rozpoczyna się wyścig o częstotliwości WiMAX, czyli pasmo 3,7 GHz dla radiowych sieci szerokopasmowego dostępu do internetu. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) spodziewa się dużego zainteresowania, więc tak ułożył punktację, by dać szansę samorządom i lokalnym firmom.

— WiMAX może zapewnić szerokopamsowy dostęp do internetu w terenach trud- no dostępnych, gdzie jest mało klientów — mówi Marzena Śliz, doradca prezesa UKE.

Władze lokalne mają fory w przetargach na pasmo 3,7 GHz. UKE uruchomi kolejne konkursy, gdy na danym terenie znajdą się samorządowcy zainteresowani częstotliwościami. Najmocniej na UKE naciskał Rzeszów, dlatego pierwsze ruszyły przetargi w województwie podkarpackim. W styczniu urząd ogłosił kolejne — tym razem w śląskim.

Unia pomoże

W sumie urząd chce rozdzielić częstotliwości w 60 ob-szarach obejmujących całą Polskę.

— Wszystkie przetargi powinny ruszyć do połowy roku — mówi Jacek Strzałkowski, rzecznik urzędu.

Samorządowcy mają teraz większe możliwości budowy sieci internetowych, bo mogą rozdysponować na cele teleinformatyczne do 4,4 mld EUR z UE. Jak szacuje Krzysztof Heller z firmy Infostrategia, z tej kwoty inwestycje w samą infrastrukturę telekomunikacyjną wyniosą około 1,5 mld EUR. To nadal sporo, zwłaszcza że Unia finansuje do 85 proc. inwestycji. Problemem może być koszt technologii wimaksowej, wciąż uznawanej za drogą.

Martwe częstotliwości

To już drugie podejście do rozdziału częstotliwości. UKE unieważnił ponad rok temu 317 przetargów powiatowych. Z przyczyn formalnych, ale tak naprawdę nie chciał, by trafiły do Telekomunikacji Polskiej (TP), która wygrała większość przetargów.

— Mamy do rozdysponowania ostatnie wolne częstotliwości. Jeżeli trafią w ręce dużych firm, mogłaby się powtórzyć sytuacja z poprzednich przetargów na WiMAX: firmy zdobędą częstotliwości i nie będą ich wykorzystywać — mówi Marzena Śliz.

Netia, NASK, Polska Telefonia Cyfrowa (PTC) i Clearwire mają ogólnopolskie pasma wimaksowe, przeważnie słabo wykorzystywane. PTC uruchomiła usługę dopiero po groźbach urzędu, że odbierze jej częstotliwości.

Równolegle UKE rozdziela częstotliwości WiMAX w paśmie 3,5 GHz. Pasma te są mniej atrakcyjne, bo obejmują mniejszy obszar, ale chętni są. Jeden przetarg wygrała już gmina Przesmyki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane