Interpretacja danych majowych o C/A trudna z powodu zmiany metodologii przez NBP

opublikowano: 13-07-2004, 20:45

Począwszy od maja Narodowy Bank Polski (NBP) wykorzystuje dane z nowego systemu rejestrującego obroty handlu zagranicznego, funkcjonującego od momentu wejścia do Polski do Unii Europejskiej, podał NBP w komentarzu do wtorkowych danych o obrotach bieżących za maj. W tej sytuacji ekonomiści przestrzegają przed interpretacją opublikowanych we wtorek danych.

„W związku z powyższym, w kolejnych miesiącach należy spodziewać się znacznych korekt wartości obrotów towarowych. Podobne zjawisko było również obserwowane w krajach, które wcześniej wprowadzały analogiczne systemy rejestracji danych”- napisał NBP.

Deficyt handlowy wyniósł w maju okresie 38 mln euro wobec deficytu 1.106 mln euro w poprzednim miesiącu. Eksport towarów w maju 2004 r. wyniósł 4.213 mln euro, a import 4.251 mln euro, natomiast w kwietniu eksport wyniósł 5.589 mln euro, a import 6.695 mln euro.

„W przypadku bilansu handlowego przestrzegałbym przed jakąkolwiek interpretacją tych danych w świetle dołączonego komentarza” – powiedział Arkadiusz Garbarczyk, ekonomista BRE Banku.

NBP podkreślił w komentarzu, że prezentowana wersja bilansu płatniczego ma charakter informacji wstępnej i ulegnie weryfikacji.

„Jeżeli chodzi o sam deficyt C/A, to jest on mniej więcej zgodny z oczekiwaniami, ale jest to dana bez historii, tym bardziej, że i tak będzie pewnie zrewidowana” – dodał ekonomista BRE Banku.

Ankietowani przez agencję ISB ekonomiści spodziewali się deficytu na rachunku obrotów bieżących w wysokości 50-870 mln euro, przy średniej na poziomie 419,8 mln euro. Prognozowany deficyt handlowy miał wynieść według nich od 500 do 1300 mln euro.

qk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Interpretacja danych majowych o C/A trudna z powodu zmiany metodologii przez NBP