Interpretacja sygnałów nie jest łatwa

  • Marek Rogalski
15-12-2015, 22:00

Dwa najważniejsze wydarzenia grudnia to posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, które odbyło się 3 grudnia, i komunikat po posiedzeniu Fedu, który zostanie opublikowany wieczorem w czwartek, 16 grudnia. Pierwsze dało pole do mocnego odbicia kursu EUR/USD, co stało się pretekstem do wyraźniejszej korekty notowań USD/PLN. Kluczowe pytanie brzmi, czy Fed da powody do podtrzymania tego trendu? Większość analityków dużych banków inwestycyjnych spodziewa się gołębiej podwyżki stóp w USA, co oznacza jej podniesienie o 25 pkt. baz., przy jednoczesnym obniżeniu długoterminowych prognoz, co utrwaliłoby wątpliwości co do skali ruchów w 2016 r. W teorii byłby to świetny powód do większej korekty notowań dolara. Problem tylko w tym, że ta już się dzieje, a w przypadku EUR/USD dotarliśmy wczoraj niedaleko kluczowego oporu przy 1,1086.

Tymczasem w poniedziałek szef Europejskiego Banku Centralnego dał do zrozumienia, że nie będzie tolerował opóźnień w realizacji scenariusza odbicia inflacji w stronę celu. Tymczasem nazbyt mocne euro może w tym przeszkadzać, co oznacza, że być może EBC stanie się bardziej aktywny na polu werbalnych interwencji, chociaż może to robić pośrednio, przypominając chociażby o możliwościach modyfikacji programu QE, jeżeli zajdzie taka potrzeba. To wszystko sprawia, że wieczorne sygnały z Fedu w perspektywie kolejnych dni nie muszą dać argumentu do spadku dolara. To może znaleźć swoje przełożenie na zachowanie się notowań USD/PLN, które mogłyby powrócić w okolice 4 zł. Jednocześnie stabilny pozostanie kurs EUR/PLN — tu złoty dostał nieznaczne wsparcie w postaci poniedziałkowych słów ministra finansów, który stwierdził, że przyszłoroczny deficyt może wynieść 2,8 proc. PKB. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Interpretacja sygnałów nie jest łatwa