Intrall postawi kropkę nad i

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 03-02-2011, 00:00

W poniedziałek Rosjanie poinformują o projekcie, który będzie przełomem w rosyjskich inwestycjach.

Na początek powstanie 40 etatów dla inżynierów

W poniedziałek Rosjanie poinformują o projekcie, który będzie przełomem w rosyjskich inwestycjach.

7 lutego rosyjska firma Intrall podpisze list intencyjny z województwem zachodniopomorskim i Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ). O tym projekcie "PB" informował w sierpniu ubiegłego roku. Intrall, który od 2003 r. do upadłości w 2007 r. produkował samochody w dawnych zakładach Daewoo Motor Poland w Lublinie, znów chce inwestować nad Wisłą. Firma uruchomi centrum konstruktorskie aut dostawczych i terenowych oraz zakład produkcji prototypów i ograniczonych (2,5-5 tys.) serii samochodów. Wartość inwestycji to maksymalnie 20 mln EUR. Będzie tu w pierwszym etapie pracować 40 osób.

Polski ośrodek ma współpracować z rosyjską fabryką o mocach 60 tys. aut rocznie, która ruszy w 2013 r. Zakład powstaje w regionie Stawropolu, a inwestycję wspiera rząd Rosji. W gigantycznym parku ma pracować docelowo 7,7 tys. osób. Anatolij Lejrich, właściciel Intralla, zapowiedział w "PB", że liczy na inwestycje polskich firm. To wybrani dawni poddostawcy Intralla w Lublinie, którzy teraz mogą zdobyć 30-krotnie wyższe zamówienia, o ile zbudują fabryki w Stawropolu. Ma ich być kilkunastu.

— Inwestycja Intralla to na razie samotny biały żagiel. Mam nadzieję, że za tym projektem pojawią się następne z Rosji — mówi Sławomir Majman, prezes PAIIZ.

Powrót Rosjan nad Wisłę był sporym zaskoczeniem. W Lublinie od 2007 r. prokurator Piotr Komotajtis prowadzi śledztwo przeciwko Piotrowi Mazurowi, Bożenie Muszyńskiej i Stanisławowi Szelestowowi. Ten ostatni to były prezes Intrall Polska, który pokieruje nową fabryką. Był podejrzewany m.in. o oszustwo kredytowe, przedstawianie podrobionych i nierzetelnych dokumentów. Stanisław Szelestow kategorycznie nie zgadza się z zarzutami. Od 2009 r. przedstawiciele Intralla proszą polski rząd o przeprowadzenie niezależnego śledztwa w sprawie przyczyn zaprzestania działalności firmy w Lublinie. Na razie — bezskutecznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane