Intrastat bez tajemnic

Rafał Pawlicki
25-10-2005, 00:00

Czy można nie składać deklaracji intrastat, jeżeli w danym miesiącu nie ma przywozów ani wywozów?

- Aby ustalić, kiedy przedsiębiorca musi złożyć zgłoszenia intrastat, trzeba ciągle kontrolować poziom wartości towarów przywożonych oraz wywożonych z Polski. Wartość tę kumuluje się w skali roku. A to oznacza, że w każdym kolejnym roku poziomem wyjściowym jest zero.

Powstanie obowiązku składania zgłoszeń intrastat ustala się odrębnie dla przywozu i wywozu. Nie trzeba więc składać zgłoszenia wywozowego, jeżeli przekroczono jedynie próg dla przywozu. Obecnie progi wynoszą 300 tys. zł dla przywozu i 500 tys. zł dla wywozu.

Po przekroczeniu progu przedsiębiorca ma obowiązek składania zgłoszeń, począwszy od miesiąca przekroczenia progu do końca bieżącego roku oraz za cały następny rok — bez względu na wysokość obrotu. W miesiącach, w których nie było obrotu, a obowiązek dokonywania zgłoszeń intrastat już powstał, należy składać zgłoszenia puste (zerowe). Obowiązek ten ustanie dopiero wtedy, gdy obroty za cały rok nie przekroczą progu. Przykładowo, jeśli firma przekroczyłaby próg podstawowy w 2005 r. i nie miała przywozów/wywozów w 2006 r., to obowiązek dokonywania zgłoszeń ustanie dopiero w 2007 r.

Co decyduje o momencie ujęcia danego przywozu/wywozu w zgłoszeniu — fizyczny przywóz czy obowiązek podatkowy w VAT?

- Decydujące znaczenie dla ujęcia danej transakcji w zgłoszeniu ma data faktycznego przemieszczenia towaru (wywóz lub przywóz). Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT, a w szczególności data wystawienia faktury nie ma tutaj znaczenia.

Czy wartość statystyczna powinna być tożsama z podstawą opodatkowania dla celów VAT?

- Kwota stanowiąca podstawę opodatkowania dla celów VAT to wartość fakturowa. Wartość ta może być równa wartości statystycznej, jednakże w większości wypadków powstaną między nimi pewne różnice. Wynika to stąd, że wartość statystyczna zawsze obejmuje takie koszty dodatkowe, jak np. koszty transportu, załadunku lub opakowania, które zwiększają wartość towaru. Trzeba tu jednak dodać, że chodzi o odzwierciedlenie wartości danego towaru jedynie do granicy Polski, tj. po potrąceniu kosztów dodatkowych poniesionych poza Polską w wywozie oraz po potrąceniu kosztów poniesionych w Polsce w przypadku przywozu.

Rafał Pawlicki, konsultant w Zespole VAT Deloitte

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Pawlicki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Intrastat bez tajemnic