Intrastat: obowiązek, ale nie dla wszystkich

Magdalena Matusik
opublikowano: 11-10-2004, 00:00

Przedsiębiorcy wciąż mają problemy z wypełnianiem deklaracji Intrastat. Przypominamy najważniejsze kwestie.

Dziś mija termin składania kolejnej deklaracji Intrastat. Zgłoszenia te składane są za okresy miesięczne w terminie do 10 dnia każdego miesiąca, który następuje po miesiącu sprawozdawczym. Jeśli termin wypadnie, tak jak w październiku na dzień ustawowo wolny od pracy, terminem właściwym staje się następny dzień roboczy (zgodnie z zasadami kodeksu postępowania administracyjnego).

Kryterium asymilacyjne

Przypomnijmy pokrótce, kto składa deklaracje.

Obowiązek ten ciąży na przedsiębiorcach dokonujących obrotu towarowego z państwami UE. Ale nie każdy uczestniczący w obrocie musi złożyć Intrastat. Wprowadzone zostały progi asymilacyjne (osobno dla nabycia, osobno dla dostawy), poniżej których nie ma obowiązku wypełniania deklaracji. Ich wysokość ustalana jest corocznie przez Prezesa GUS. W 2004 roku wynoszą one: 300 tys. zł dla przywozu i 500 tys. zł dla wywozu.

Można częściowo

Intrastat składa się w Izbie Celnej, która jest właściwa ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. Deklaracja może być składana w formie elektronicznej (program do zgłoszeń znajduje się na stronach Ministerstwa Finansów (www.mf. gov.pl).

Dopuszczalne jest składanie częściowych zgłoszeń Intrastat. Ważne jest jednak, aby ostatnią część deklaracji złożyć do 10 dnia miesiąca.

Za niedopełnienie obowiązku grożą konsekwencje. Po trzykrotnym wezwaniu podatnika organy celne mogą nałożyć na niego karę 3 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Matusik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Intrastat: obowiązek, ale nie dla wszystkich