Inventorum jak Facebook dla innowatorów

  • Marta Bellon
opublikowano: 03-12-2015, 22:00

Między naukowcami i przedsiębiorcami musi być chemia. Rozpalić uczucia pomogą eksperci od polskiej nauki.

Wystartowała platforma społecznościowa przeznaczona dla ludzi nauki i biznesu — Inventorum (pod adresem inventorum.opi.org.pl).

Zobacz więcej

inventorum.opi.org.pl

Jej pomysłodawcą jest Ośrodek Przetwarzania Informacji — Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB), który od 25 lat gromadzi dane o polskiej nauce i odpowiada za projekt POL-on — źródło wiedzy o polskich jednostkach naukowych. Model wskaźników, które służą do oceny kapitału innowacyjnego firm i zespołów badawczych dołączających do platformy, opracowała Akademia Leona Koźmińskiego.

Komunikacja w sieci

Platforma działa na podobnej zasadzie co Facebook. Przede wszystkim ma ułatwiać komunikację. Przedsiębiorca, który chce dołączyć do społeczności Inventorum, powinien w pierwszej kolejności stworzyć swój profil, opisać preferencje i potrzeby. W każdej chwili może zmienić kryteria, które pozwalają wyszukać realizowane przez naukowców prace badawcze lub poszukiwane przez niego kompetencje w obszarze naukowym, i np. zamówić ekspertyzę.

— Nasz inteligentny system rozpoznaje i rozumie język naturalny. A baza Inventorum to dziś ponad 1 terabajt informacji o firmach, które wytypowaliśmy jako innowacyjne, bazując na różnych źródłach, np. rankingach. Zebraliśmy o nich wszystkie informacje, jakie można było znaleźć w sieci.Na podstawie analizy tych danych będziemy zapraszać część z tych firm do współpracy i prosić je o uzupełnienie zebranych przez nas informacji. Do tej pory zbieraliśmy dane na potrzeby resortu nauki. Teraz — za pośrednictwem wyszukiwarki — będą mogli skorzystać z nich użytkownicy naszej platformy — tłumaczy dr Olaf Gajl, dyrektor OPI BIP.

Przedsiębiorcy rejestrujący się na platformie są weryfikowani przez pracowników OPI, którzy sprawdzają, czy dana firma istnieje, by uniknąć sytuacji, w której tworzone są fikcyjne konta. Każdy z użytkowników platformy samodzielnie zarządza swoim profilem. Są powiadamiani za każdym razem, gdy algorytm wyszuka nowości z obszaru ich zainteresowań dotyczące innowacji, konkretnych projektów czy ekspertów poszczególnych dziedzin.

— Inventorum to inaczej program internetowy, który za sprawą inteligentnych algorytmów dostosowuje się do użytkownika. System uczy się zachowań użytkowników i ich preferencji, by trafnie dobierać dla nich partnerów do współpracy i ułatwić ich wyszukiwanie — tłumaczy dr Jarosław Protasiewicz, kierownik projektu Inventorum.

Potencjał i patenty

Użytkownicy platformy mają dostęp do danych zbieranych przez OPI dotyczących projektów naukowych prowadzonych na polskich uczelniach, w instytutach badawczych, instytutach Polskiej Akademii Nauk i prywatnych ośrodkach. To informacje o kilku tysiącach prac badawczych prowadzonych przez około tysiąca różnych instytucji od 2010 r. Przedsiębiorcy mogą np. sprawdzić, jaki potencjał badawczy ma dana uczelnia. Poprzez platformę użytkownicy mają też dostęp do bazy europejskich patentów (EPO — European Patent Office). Inventorum powstało, by uświadomić środowisku biznesowemu, jakie prace badawcze są prowadzone w Polsce i jakimi kompetencjami dysponują naukowcy.

— Zależy nam na tym, by inicjatywa podjęcia współpracy wychodziła od przedsiębiorców. By mogli zapoznać się z aktualnym potencjałem badawczo-rozwojowym sektora nauki i dzięki łatwemu dostępowi do bazy patentów sprawdzić, czy ktoś nie wpadł już na podobny pomysł — mówi Olaf Gajl.

Zapewnia, że ów potencjał jest coraz większy, a w Polsce pojawia się coraz więcej przedsięwzięć naukowych, które mają szanse być komercjalizowane, m.in. dzięki projektom prowadzonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

— Podstawową barierą w kontaktach środowiska naukowego i biznesowego wciąż jest brak zaufania. Chcemy to zaufanie zwiększyć. Mamy największe zasoby informacji o nauce w kraju. Teraz oddajemy je w ręce przedsiębiorców. Liczymy na to, że Inventorum pomoże naukowcom w komercjalizacji wyników badań i przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności polskich firm — mówi Olaf Gajl. Platforma powstała dzięki dofinansowaniu z Programu Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-13. Jej utrzymaniem zajmie się OPI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu