Inwestor z Irlandii chce przekonać do siebie MSP

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 08-04-2005, 00:00

Propozycje inwestora są atrakcyjne, ale nie przyspieszymy prywatyzacji — mówi resort skarbu. Alltracel proponuje więc współpracę.

Irlandzka firma Alltracel przedstawiła wczoraj w Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP) zamierzenia wobec Polskiego Holdingu Farmaceutycznego (PHF). Spółka jest zainteresowana sprywatyzowaniem całego holdingu, a nie tylko Polfy Tarchomin, jak przedstawiciele inwestora sugerowali pierwotnie. Resort skarbu wyraźnie zaznaczył, że o rozbiciu grupy trzech Polf, których przychody wyniosły 770 mln zł, nie może być mowy.

— Alltracel przedstawił swoją koncepcję współpracy z PHF. Jest zainteresowany prywatyzacją grupy, ale na razie nie ma takiej możliwości, bo nie zamierzamy zmieniać programu przyjętego dla holdingu. Irlandczycy zadeklarowali więc chęć współpracy, a po 2006 r. udział w przekształceniach własnościowych — mówi Stanisław Speczik, wiceminister skarbu odpowiedzialny za sektor farmacji.

Kooperacja, którą jest zainteresowany oferent, miałaby dotyczyć handlu i marketingu. Minister Speczik zapewnia, że irlandzka firma ma bardzo dobre koneksje m.in. na rynkach USA i Wielkiej Brytanii. Konkrety Alltracel przedstawi wkrótce zarządowi PHF.

— Uzgodniono wczoraj, że za kilka tygodni spotkamy się ponownie, aby poznać propozycję Alltracela. Każdą ofertę trzeba przeanalizować. Profil ich działalności jednak odbiega od naszego — wyjaśnia Andrzej Kleszczewski, prezes PHF.

Zdaniem Irminy Jabłońskiej, przewodniczącej rady nadzorczej PHF, warto posłuchać, co Irlandczycy mają do zaproponowania polskiej spółce.

— Na pewno mają bardzo interesujący sposób budowy marki — mówi Irmina Jabłońska.

Gdyby dopuszczono do prywatyzacji, Alltracel zapowiada zwiększenie eksportu z polskich fabryk i udział w badaniach nowych leków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestor z Irlandii chce przekonać do siebie MSP