Czytasz dzięki

Inwestorów paraliżuje strach przed wyborami

Piotr Miliński, zarządzający w Quercus TFI
opublikowano: 30-09-2020, 22:00

Często spotykamy się z pytaniami o wpływ wygranej poszczególnych kandydatów na prezydenta USA na kondycję rynku akcji.

Czy Joe Biden doprowadzi do krachu na giełdach? Czy Donald Trump jest gwarantem hossy? Mimo że obaj kandydaci robią co w ich mocy, by odróżnić się od konkurenta, to jednak wpływ ich wygranej na rynkowe nastroje może być łudząco podobny.

Owszem, Joe Biden ma w programie podwyżkę podatków dla korporacji, która zmniejszy zyski spółek o kilka procent. Jednocześnie planuje jednak obniżenie obciążeń ponoszonych przez osoby fizyczne i inwestycje w infrastrukturę oraz inicjatywy klimatyczne. Per saldo wpływ na zagregowane wyniki spółek może okazać się neutralny. Polityka obu kandydatów wobec Chin może być zaskakująco podobna — mimo że jej styl będzie zgoła odmienny. W wyborczej układance niektóre segmenty gospodarki zyskają kosztem innych, ale wpływ na cały rynek nie musi wcale być aż tak szokujący.

Czemu zatem niepewność na rynkach, mierzona kontraktami na VIX, jest tak duża? Co więcej, czemu dotyczy ona nie tylko listopada, ale również kolejnych miesięcy? Uważamy, że kluczowym ryzykiem jest nie tyle wygrana konkretnego kandydata, co możliwość kontestowania wyniku wyborów przez urzędującego prezydenta. Donald Trump niejednokrotnie zapowiadał, że głosowanie korespondencyjne może prowadzić do oszustw, które będzie kwestionował na drodze sądowej. Nie można też wykluczyć, że proces liczenia głosów istotnie się przeciągnie, a zwycięzcy nie poznamy w nocy z 3 na 4 listopada. Stąd też większa skłonność uczestników rynku do stosowania strategii zabezpieczających — a to z kolei nie pozwala na poważniejszy spadek VIX.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Miliński, zarządzający w Quercus TFI

Polecane